S hrdosťou plávam pod slovenskou zástavou

Profil masters plavca – Maja Straková

Hrdo pláva pod slovenskou zástavou

Maja je aj po 40-tych rokoch života v Taliansku hrdá Slovenska

Už vyše 40 rokov žije v talianskom Turíne. Pôvodom Bratislavčanka, dnes predsedníčka talianskeho Združenia Priateľov Slovenska MY@VY, veteránska plavkyňa, členka PVK Bratislava a hrdá Slovenka. Veteránske plávanie a cestovanie po celom svete patrí neodmysliteľne k jej životnému štýlu. Pandémia však zasiahla aj jej trénovanie.

Plávanie na celý život

Na základnej škole plávala za Červenú hviezdu Bratislava, dosahovala výborné žiacke a dorastenecké výsledky. Počas štúdia na SVŠ však pretekárske plávanie zanechala. „Myslím si, že túžba vrátiť sa k plávaniu mi zostala na celý život“, vyznáva sa. Medzitým sa presťahovala do Talianska. Plávaniu sa ale nemohla venovať, prioritou bola rodina a práca, aj plavárne boli ďaleko od miesta jej vtedajšieho bydliska. Neskoršie však otvorili plaváreň v neďalekej miestnej škole a Maja s radosťou zistila, že tam začal fungovať aj plavecký master klub SANGIP, ktorý jej dal novú šancu. „Návrat k pretekárskemu plávaniu nebol taký jednoduchý, aj vekom som už nebola najmladšia. Keď si večer ostatní ľudia pohodlne sadali do kresiel pred TV obrazovku, ja som brala batoh na chrbát a išla som plávať. Bŕŕŕ…a koľkokrát bola aj zima.“.

Individuálne trénovanie

Maja sa však nevzdala. Postupne sa dostala do dobrej kondície a bola nasadená na rôzne preteky, z ktorých sa často vracala s medailami na krku. Klub viedol mladý advokát, jeden z najlepších trénerov v regióne Piemont. Keď sa však dal na medzinárodnú advokátsku kariéru, na trénovanie už nestačil a klub sa po jeho odchode postupne rozpadol. Nezostalo iné, ako začať trénovať individuálne. Keď sa zdržiavala na Slovensku, vyhľadala veteránskych plavcov. PVK Bratislava ju prijal s otvorenou náručou. „Moji spoluplavci v Bratislave dosahujú výborné výsledky, sú dobre zorganizovaní a zúčastňujú sa aj na vrcholných medzinárodných podujatiach ako majstrovstvá Európy a sveta.“. Takže to bola pre ňu ozajstná výzva a motivácia.

MS masters, Gwangju, Južná Kórea

Po príchode do juhokórejského mesta Gwangju účastníkov na každom vstupnom mieste vítali maskoty svetového šampionátu

Šanghaj, najľudnatejšie mesto Číny

Na vyhliadkovej veži v Šanghaji – v pozadí rieka Jang-c’-ťiang a nábrežie Bund lemované výškovými budovami

Doma v Taliansku začala chodiť aj do 50m plavárne Acquatica na druhom konci mesta, aby absolvovala tréningy aj v dlhom bazéne. Z Bratislavy jej od klubovej trénerky prichádzali mailom predpísané tréningy, ktoré sa snažila poctivo odplávať. Stále sa cítila byť členkou PVK Bratislava aj SPF. „Patriť do klubu, mať spoluplavcov a trénovať s nimi aj takto na diaľku, bol pre mňa veľmi dôležitý faktor, bez ktorého by som master plávanie nezvládla. A plávanie bolo a je moja srdcová záležitosť.“

Z Olympiády na majstrovstvá sveta

Medzitým, v roku 2006 bola menovaná na ZOH Torino ako olympijský attaché slovenskej olympijskej výpravy. Počas hier sa dostala do styku s vrcholovými športovcami, ale i vládnymi a diplomatickými osobnosťami. Spoľahlivo a bezpečne previedla slovenskú výpravu cez celú zimnú olympiádu. Hneď po olympiáde plávala pod slovenskou zástavou na svojich prvých Majstrovstvách Európy Masters v španielskom Cadize. Odvtedy absolvovala, vždy pod slovenskou zástavou, viacero plaveckých podujatí. Z ruskej Jalty si doniesla s klubovými spoluplavkyňami prvý a jediný slovenský bronz v ženskej štafete. Spomína aj na svetové šampionáty v Montreali, Kazani a v iných krajinách.

World Masters Championships 2019 Gwangju, South Korea

Slováci si popri pretekaní našli čas aj na výlet k juhokórejskému Žltému moru (Maja vpravo v strednom rade)

Cestovateľské zážitky z Kórey a Číny Zatiaľ posledný svetový masters šampionát sa konal v juhokórejskom Gwangju v roku 2019 v univerzitnom komplexe perfektne vybavenom na všetky vodné športy, kde Maja nemohla chýbať. „Organizácia bola bezchybná, počasie krásne, aj keď príliš horúce a vlhké. Cez Dubaj a Seoul sme pricestovali do Gwangju priamo na otvorenie šampionátu. Rýchlo som sa musela prispôsobiť 7-hodinovému časovému posunu, lebo už o dva dni som mala prvý pretekový deň. Podarilo sa mi dosiahnuť predpísaný kvalifikačný čas, čo ma potešilo najmä kvôli môjmu klubu, keďže mi vyslovil dôveru. Aj druhý štart o dva dni sa mi vydaril, skončila som rovnako na 15. mieste v rámci mojej vekovej kategórie. Hrialo ma to pri srdci a bola som hrdá na moju slovenskú nomináciu.“.

Počas pobytu v Kórei sa slovenský tím zoznámil aj s krajinou. Kórea je nádherné územie, s rozsiahlymi čajovými plantážami, bambusovými lesmi, s bohatou kultúrou, nesmierne prívetivými, bezchybne vychovanými a peknými ľuďmi. Vyspelý technologický a inovatívny priemysel robia krajinu veľmi bohatou. Po vyše týždni sa tím presunul do Číny. „Obyčajne, keď cestujeme tak ďaleko, navštívime aj susedné krajiny. V Číne sme absolvovali tour do elegantného Šanghaju, do svetoznámeho Xi-an, kde sme obdivovali 6-tisícovú terakotovú armádu z pálenej hliny. V Pekingu sme stihli vyliezť na čínsky múr, poprechádzať sa vo farebnom Zakázanom meste ako aj na monumentálnom Námestí nebeského pokoja.“.

Šanghaj, najľudnatejšie mesto Číny

Vyhliadková plavba na rieke Jang-c’-ťiang v Šanghaji, v pozadí druhý najvyšší mrakodrap sveta Shanghai Tower

Veľký čínsky múr

Maja sa poprechádzala aj na Veľkom čínskom múre – Čhang-čcheg

Na záver Maja optimisticky dodáva: „Veteránske plávanie k životnému štýlu a zdraviu patrí. Keď sa už toľko máčame v bazénoch a naháňame naplávané vzdialenosti, potom účasť na medzinárodných pretekoch s plavcami z celého sveta je síce namáhavá aktivita, ale je to akási čerešnička na torte a odmena, ktorá nám prináša nové motivácie a výzvy.“.

Text: M. S. Nannini, edit: I. Forrová
Fotoarchív: M. Straková

Súvisiace články:
Začni a nikdy neprestaň
Nemusíš byť úspešný, aby si začal
Plávanie mi dalo nový život
Mojím elementom je voda
Športom je človek večne mladý