O klube

Plavecký veteránsky klub Bratislava (PVK BA) bol založený v roku 2006. Združuje plaveckých nadšencov od 25 rokov, prevažne bývalých aktívnych plavcov, ale aj ostatných milovníkov vody a bazénového plávania, ktorí sa už nezmestili na listinu „juniori”, avšak stále radi plávajú, majú chuť pretekať a hlavne sa udržiavať fit.

Tím PVK BA na majstrovstvách sveta masters 2015 v Kazani

Tím PVK BA na majstrovstvách sveta masters 2015 v Kazani

Pred rokom 2006 sme plávali za klub ORCA Bratislava. S pribúdajúci rokmi sa počet aktívne plávajúcich veteránov zvyšoval, čo bolo jedným z dôvodov založenia nového klubu. V súčasnosti je počet našich členov v porovnaní s rokom 2006 zhruba trojnásobný, k 30. júnu 2017 po preregistrovaní v zmysle nových stanov máme 54 registrovaných plavkýň a plavcov. Radi privítame medzi nás aj nové tváre, v ktorých je trochu súťaživého ducha, svoje majstrovstvo chcú dokázať aj na pretekoch, alebo majú motiváciu na pravidelné trénovanie a zdravý životný štýl.

Členovia klubu sa každoročne zúčastňujú veteránskych plaveckých pretekov na Slovensku aj v okolitých krajinách. Súťažíme a úspechy dosahujeme na medzinárodných Majstrovstvách Slovenska Masters, ako aj otvorených národných šampionátoch našich susedov v Česku, Maďarsku, Rakúsku a Poľsku. Niektorí z nás cestujú na preteky aj do vzdialenejších krajín v Európe a mimo nej.

Yalta2011_team

Otvárací ceremoniál európskeho masters šampionátu v Yalte na Kryme v r. 2011

Naši najlepší plavci a plavkyne nevynechajú príležitosti porovnať si svoje sily na majstrovstvách Európy a sveta. Aj na týchto pretekoch sme dosiahli viacero úspešných výsledkov. Za historický úspech možno považovať dve tretie miesta Zuzany Košťálovej v disciplínach 100 m VSP a 200 m VSP vo vekovej kategórii 35 – 39 a tretie miesto ženskej štafety na 4×50 m VSP vo vekovej kategórii 200 – 239 v zložení Forrová, Nannini, Lerch, Košťálová na XIII. ME Masters 2011 v Yalte na Ukrajine. Na 16. MS Masters v ruskej Kazani v roku 2015 plavkyňa, zakladateľka a bývalá prezidentka klubu a zároveň klubová trénerka, Z. Košťálová pridala ďalšiu bronzovú medailu v disciplíne 200 m voľný spôsob (AG 40 – 44). Navyše, ešte ako bývalá členka klubu ORCA Bratislava a neskôr iniciátorka a zakladateľka PVK Bratislava si vyplávala v roku 2004 v talianskom Riccione titul veteránskej majsterky sveta v kategórii 25 – 29 v disciplíne 200 m VSP a zároveň získala aj striebro v disciplíne 100 m VSP.

Úspechy terajších a bývalých členov klubu dokazuje aj súčasných 117 individuálnych národných rekordov v rôznych disciplínach a vekových kategóriách a v oboch bazénových dĺžkach (25 m a 50 m). Muži PVK BA sú držiteľmi 32 slovenských rekordov a jedného štafetového rekordu. Ženy si vyplávali až 72 národných rekordov ku ktorým pridali ešte 5 rekordov v štafetách (stav k 1. jan. 2017). Ďalších sedem rekordov má klub zaknihovaných v mixových štafetách. Našou najpočetnejšou držiteľkou slovenských masters rekordov je dlhoročná plavkyňa Zuzana Košťálová celkom s 37 národnými rekordmi, pričom niektoré vytvorila pred rokom 2006 ešte ako členka klubu Orca Bratislava. V ročných národných rebríčkoch TOP slovenských masters plavcov sa pravidelne umiestňujeme medzi 10 ženami aj mužmi (rebríček 20172016201520142013).

V roku 2010 náš klub zorganizoval Majstrovstvá Slovenska Masters v Trenčíne, na ktorých sa zúčastnilo 240 pretekárov z 9 krajín. Vrcholom pretekov bol svetový a európsky veteránsky rekord zaplávaný v disciplíne 50 m znak v krátkom 25-metrovom bazéne vo vekovej kategórii 30 – 34 časom 24,80 sek. v podaní dnes už bývalého slovenského reprezentanta, rekordéra a tiež účastníka olympijských hier, majstrovstiev sveta a Európy Ľuboša Križka.

Bežecká štafeta Plavkyne na úteku

Bežecká štafeta  „Plavkyne na úteku“

Medzi nami sú nadšenci aj ďalších športových aktivít okrem plávania. Niektorí členovia klubu sa zúčastňujú na pravidelných metských behoch napr. Devín – Bratislava, Night Run, Bratislava Marathon, Beh seba prekonávania, alebo na krosových behoch v okolitých Karpatoch. Súťažia tiež na plaveckých pretekoch diaľkového plávania, kondíciu a odvahu si testujú aj na mestských triatlonových či akvatlonových súťažiach. Spoločné stretnutia mimo plaveckých bazénov sú tiež súčasťou športového života našich členov.

Klub 10 rokov od jeho založenia viedla Zuzana Košťálová, bývalá úspešná slovenská reprezentantka, v súčasnosti úspešná masters pretekárka a trénerka. V apríli 2017 sa vedenia klubu ujala Ivica Forrová, členka klubu od r. 2009. PVK Bratislava patrí počtom  registrovaných masters plavcov k najväčším na Slovensku. V novembri 2016 sa klub stal členom Slovenskej triatlonovej únie, čo oprávňuje našich členov zúčastňovať sa pretekov organizovaných pod hlavičkou únie.

„Perfektný pocit zo života. Na tom sa zhodnú mnohí, čo kedysi športovali a po rokoch sa k aktívnemu pohybu opäť vrátili. Platí to – napriek nie vždy priaznivým podmienkam – i v prípade plaveckých veteránov“… Viacej o motivácii niektorých našich členov, názor športového lekára na plávanie veteránov, či skúsenosti z Talianska si prečítajte v článku internetového denníka SME Plavci vo výslužbe a v časti Napísali o nás.

Ak máš aj Ty rád plávanie, si bývalý aktívny plavec, vodnopólista, či triatlonista, chceš sa udržať fit, posilniť si kondíciu, zlepšiť techniku plávania, upraviť si niektoré zdravotné problémy, zasúťažiť si a popri tom spoznať nových kamarátov, pridaj sa k nám. Pravidelne trénujeme v bratislavskom bazéne na Pasienkoch. Napíš na emailovú adresu, alebo pošli správu cez kontaktný formulár. Mimobratislavský klub vyhľadáš v zozname masters klubov. Ak uprednostňuješ individuálne trénovanie, môžeš využiť dostupné online tréningové programy.

aktualizované: 09. jan. 2018