16. FINA Majstrovstvá sveta masters 2015

Kazaň, Tatarstan (RUS), Aquatics Palace, 50 m bazén, 5. – 16. august 2015
Záverečný ceremoniál 16. FINA Majstrovstiev sveta v plávaní masters (16th FINA World Masters Championships) v Kazani, hlavnom meste Tatarskej republiky Ruskej federácie v nedeľu 16. augusta definitívne ukončil tohtoročný najvýznamnejší pretekársky festival plaveckých veteránov.

Deväť plavcov PVK Bratislava súťažilo v týždni od 10. do 16. augusta v nádhernom plaveckom komplexe Aquatics Palace, jednom z najväčších na svete

WMC 2015 Kazan – slávnostný otvárací ceremoniál vo FINA Water World Park aj so slovenskou zástavou

Štyri ženy a päť mužov absolvovalo celkom 26 individuálnych pretekov v rôznych disciplínach a v siedmych vekových kategóriách od najmladšej AG 25 – 29 po AG 60 – 64. K individuálnym disciplínam sme pridali tri mixové štafety – 4 x 50 m polohový pretek a dve kraulové štafety na 4 x 50 m. Všetky tri štafetové tímy vytvorili nové slovenské rekordy. Najlepšie umiestnenie medzi mužmi nášho klubu dosiahli dvaja plavci – Peter Országh (AG 60 – 64) na 100 m kraul a Peter Moravec (AG 60 – 64) v disciplíne 200 m prsia obsadili zhodne 10. miesto. Zo žien sa najviac darilo už tradične Zuzane Košťálovej (AG 40 – 44) – v dvojstovke kraulom si vyplávala bronzovú medailu. V ďalších krauliarskych disciplínach obsadila 4. miesto na 400 m trati, 5. miesto na 100 m, 6. miesto v 50-metrovom šprinte. Všetky jej dosiahnuté časy zároveň znamenajú aj nové slovenské rekordy v kategórii AG 40 – 44. Štyria ďalší plavci PVK Bratislava takisto zaknihovali nové slovenské rekordy: Ivica Forrová (kategória AG 55 – 59) v oboch plávaných disciplínach 50 a 100 m kraul, Silvia Lerch (AG 55 – 59) na 200 m polohový pretek, Peter Moravec (AG 60 – 64) na 200 m prsia a Peter Országh (AG 60 – 64) v prsiarskom šprinte.

Team_PVKBA_AthletesVillage

Team PVK Bratislava v kazanskej Universiade Athletes Village

Na tohtoročných majstrovstvách sveta pretekalo sedemnásť slovenských plaveckých veteránov z piatich klubov. Najúspešnejším reprezentantom spomedzi Slovákov sa stal Žilinčan Rastislav Pavlík, AG 55 – 59, s dvoma striebornými medailami (200 m znak a 50 m prsia), ku ktorým pridal ešte štvrté (100 m prsia) a piate umiestnenie (100 m znak). Medzi ženami dominovala Prievidžanka Mária Hausnerová, AG 65 – 69, so ziskom dvoch bronzových medailí na 100 a 200 m znak. Ďalší plavci si vybojovali „malé“ medaile za 15 umiestnení v TOP 10. Blahoželáme aj k 15 novým slovenským rekordom v rôznych vekových kategoriách masters. Z nich až 12 si pripísali naši kluboví plavci PVK Bratislava.

V Kazani sa stretlo 2700 veteránskych športovcov reprezentujúcich 726 klubov zo 73 krajín. Súťažili v piatich plaveckých športoch – plávanie, diaľkové plávanie na otvorenej vode, synchronizované plávanie, skoky do vody a vodné pólo. Bazénové plávanie bolo zastúpené 1 930 plavcami, ktorí utvorili celkom 30 svetových rekordov, z nich 10 v štafetových disciplínach. Pretekalo sa pod strechou v 10 dráhovom 50 metrovom bazéne. Druhý 10 dráhový bazén bol počas celej doby dostupný na rozplávanie, vyplávanie a trénovanie. V hale súťažili ešte aj skokani do vody z 12 metrovej veže a z dosiek. To všetko mohli sledovať diváci z rozsiahlej tribúny, samotní plavci aj z pretekárskej tribúny, alebo na dvoch veľkoplošných obrazovkách. Masteráci mali k dispozícii kompletné zázemie, informačné, technické a stravovacie priestory. Ďalšie služby boli dostupné aj v Univerziádnej dedine, kde bola ubytovaná väčšina pretekárov.

WMC 2015 Kazan – plavecký štadión Aquatics Palace

Podľa mnohých účastníkov, či samotných športovcov alebo technického štábu, boli majstrovstvá vysoko hodnotené z hľadiska organizačného, technického a logistického. Pozitívne bola vnímaná aj prítomnosť desiatok mladých dobrovoľníkov, stredoškolákov a vysokoškolákov, ktorých sme stretávali na každom kroku – na bazéne, v jeho okolí, v univerziádnej dedine, vo FINA Water World Park aj v meste. Boli ochotní a pripravení pomôcť a poradiť, aj keď so slabšou angličtinou, ale s o to väčšou snahou. Samotná FINA hodnotí majstrovstvá ako prelomové, a to nielen preto, že sa po prvýkrát spojil šampionát elitných, profesionálnych plavcov so šampionátom masters pretekárov do jedného veľkého festivalu plaveckých športov. Predovšetkým pre veteránsku časť toto spojenie znamenalo významný posun práve v organizácii, technickom a dopravnom zabezpečení a celej logistike podujatia.

Budúci rok sa veteránski plavci stretnú na 15. Majstrovstvách Európy masters v Londýne (15th LEN European Masters Championships). Plavci PVK Bratislava sa v novej sezóne budú na ne usilovne pripravovať.