Športom je človek večne mladý

Profil masters plavca – Zuzana Košťálová

z-kostalova_pred-pretekmi

Na pretekoch v rakúskom Hall in Tirol (foto: archív PVK BA)

Od roku 2013 pracuje na Slovenskej plaveckej federácii. V súčasnosti ako matrikár SPF, predtým ako asistent plávania. Je bývalou viacnásobnou majsterkou Slovenska a reprezentantkou v diaľkovom plávaní, tiež majsterkou Slovenska a bývalého Československa v bazénovom plávaní. Je jedna z prvých masters plavcov a organizátorov masters plaveckého športovania na Slovensku, roky víťazí na mnohých masters pretekoch, je viacnásobnou majsterkou Slovenska a držiteľkou takmer 60 masters rekordov vo viacerých disciplínach a vekových kategóriách. Založila Plavecký veteránsky klub Bratislava (PVK BA) a 10 rokov bola jeho prezidentkou, trénuje masterákov a vedie plavecké kurzy pre malé deti. Je manželkou a matkou dvoch synov, Samuela (10) a Robka (7) a spolu s manželom a deťmi radi športujú a cestujú.

Aké boli tvoje plavecké začiatky?

K plávaniu som sa dostala v 3. ročníku na ZŠ Žitavská v Bratislave, keď sme mali povinné plavecké výcviky. Na záver sa konali preteky, tam si ma vybrali tréneri do športovej triedy a bolo z toho 10 rokov aktívneho plávania za Sláviu UK. Prešla som, či skôr preplávala som rukami viacerých trénerov. Mojou prvou trénerkou ešte v športovej triede bola Ľudmila Michaličková, na osemročnom športovom gymnáziu, kam som po skončení ZŠ prešla, ma trénovali Pavol Vontszemü, Juraj Palovič a Katarína Sklenárová. Po maturite som sa snažila ešte pol roka trénovať, ale keďže som už nebola študentkou športového gymnázia, nemohla som plávať pod taktovkou svojich trénerov a ani trénerov, ktorí aktuálne trénovali na OŠG. Jediná možnosť, ako by som mohla ostať pri športe, bolo štúdium na FTVŠ UK Bratislava, ale o to som v tom čase nemala záujem. Na športovej fakulte som študovala až oveľa neskôr (2003-2006), keď som to potrebovala kvôli zvýšeniu kvalifikácie v zamestnaní.

Bola si najskôr majsterkou Slovenska aj Československa v bazénovom plávaní, neskôr reprezentantkou v diaľkovom plávaní, získala si 14. miesto na ME v diaľkovom plávaní na 25 km, si držiteľkou slovenského rekordu na 25 km a viacnásobnou majsterkou Slovenska. Ako si sa dostala k diaľkovému plávaniu?

Diaľkové plávanie si vie veľmi rýchlo človeka získať. Pôvodne som hľadala trochu únik z uzavretého bazénového priestoru a v diaľkovom plávaní je väčšia voľnosť priestoru. Potrebovala som skrátka zmenu. Dokazovala som si stále viac a nakoniec som skončila na 25 km trati.

z-kostalova_kazan2

(foto: R. Košťál)

Diaľkovým plávaním však tvoja športová kariéra neskončila.

To je pravda. Po toľkých rokoch pravidelného tréningu a zvyku na záťaž bolo pre mňa nepredstaviteľné skončiť s aktívnym plávaním a tréningom. Tak som si hľadala šport, kde by som mohla mať aj naďalej kontakt s vodou. Najbližšie bolo vodné pólo. Nešlo mi už o úspechy, chcela som sa hlavne udržiavať stále v kondícii.

Ako si sa dostala k masters plávaniu a založeniu PVK BA?

Cez výučbu na plaveckých kurzoch a tiež tým, že som sa začala pohybovať v plaveckej komunite bývalých aktívnych plavcov, ktorí už plávali v kategórii masters. Pracovala som pre plavecký klub ORCA Bratislava, kde som sa venovala rôznym vekovým kategóriám od škôlkárov cez školákov až po dospelých. V kurze sa zišla výborná partia „dospelákov“, nároky z ich strany stúpali a začali sme chodiť aj na preteky v kategórii masters. Nakoniec som si povedala, že je to správna voľba a začala som trénovať pod hlavičkou plaveckého klubu ORCA Bratislava, kde mojím trénerom bol známy tréner Jiří Adámek. Dotiahli sme to celkom ďaleko. Výkonnostne som sa dostala na úroveň vyššiu, akú som mala, keď som končila s aktívnym plávaním. Na podnet masterákov som v roku 2006 založila vlastný klub pod názvom Plavecký veteránsky klub Bratislava.

Ako vyzerá tvoj typický pracovno – rodinno – športový deň?

Ráno vstávam o 5.00 hodine, dvakrát do týždňa chodím ráno na 6:00 alebo na 7:00 plávať, v iné dni trénujem skoro ráno v klube TRIAX Bratislava s triatlonistami. Občas si zabehám, zabicyklujem. Niekedy sa mi podarí ísť plávať a behať aj v sobotu so starším synom Samkom, ktorý sa tiež venuje športovému plávaniu a vo svojej kategórii je už veľmi úspešný. No ale toho času pri dvoch deťoch veľa nie je. Do práce, z práce, pre deti, na tréningy s deťmi a okolo 19-tej sme doma. Raz týždenne idem večer na bazén trénovať klubových masterákov. Niekedy je to veľký chaos, ale je to takto fajn. Neviem si predstaviť, že by sme boli „domasedi“.

z-kostalova_kazan

Zuzka s manželom, tiež masters plavcom a členom PVK BA, a starším synom na MS v plávaní masters 2015 v ruskej Kazani (foto: rodinný archív)

Máš nejaké plavecké túžby, plány?

Ja už svoje veľmi nie, skôr sa to týka mojich dvoch synov. Obe deti športujú a sú výborní aj v škole. Šport je veľká škola do života, ale samozrejme, netreba zabúdať na vzdelanie. Športom sa v našej krajine nedá uživiť, ale čo nie je teraz, môže byť v budúcnosti :-).

Nejaký odkaz pre masterákov, bývalých plavcov alebo pre športuchtivých?

Športom je človek večne mladý. Samozrejme, každý si musí nájsť to svoje. V žiadnom veku však nie je neskoro!

Športové úspechy Zuzany Košťálovej v ére masters plávania:

Majstrovstvá sveta v plávaní masters 2004, Riccione, Taliansko
1. miesto – 200 m voľný spôsob, veková kategória (AG) 25 - 29
2. miesto – 100 m voľný spôsob, AG 25 - 29
Majstrovstvá Európy v plávaní masters 2011, Yalta, Ukrajina
3. miesto – štafeta 4 x 50 m voľný spôsob ženy, AG 200 – 239
3. miesto – 200 m voľný spôsob, AG 35 - 39
Majstrovstvá sveta v plávaní masters 2015, Kazaň, Rusko
3. miesto – 200 m voľný spôsob, AG 40 – 45
 
Držiteľka 58 platných národných masters rekordov vo viacerých vekových kategóriách
a v rôznych disciplínach, najmä kraulových. Z toho 33 rekordov z krátkeho (25 m)
bazéna a 25 rekordov z dlhého (50 m) bazéna (k 30. 09. 2016).

(Zhovárala sa: I. Forrová)