5 dôvodov, prečo sú masters plavci vekom pomalší

Každý už počul, že s vekom klesá výkon a sila. Výskumy však ukazujú, že s vekom sa aeróbna výkonnosť významne neznižuje, zatiaľ čo anaeróbna výkonnosť sa znižuje. Tu je päť podstatných dôvodov, prečo u masters plavcov dochádza k spomaľovaniu ich výkonov v závislosti na pribúdajúcom veku.

1. Znížený objem/intenzita tréningu

Kratšie tréningy. Masters plavci majú viac rodinných a životných povinností. Jednoducho povedané, mnohí masters plavci nemajú čas plávať 20 hodín týždenne. Toto redukovanie celkového času a objemu plávania znižuje počet tréningov a zároveň schopnosť ukotviť motorické vzorce, ktoré udržiavajú rýchlosť plávania v pribúdajúcom veku.

2. Znížený nácvik biomechaniky

Mnohí starší plavci trénujú sami bez supervízie skúseného trénera alebo s trénerom, ktorý nie je špecialista na masters plávanie. Pri tejto forme tréningu často chýba biomechanický tréning, keďže mnohí tréneri sa nesústreďujú na biomechanické korekcie u plavcov. Poznať a robiť individuálne korekcie bez správneho vedenia trénera je veľmi náročné. Biomechanika má najväčší vplyv na plaveckú rýchlosť. Sú len dva spôsoby, ako plávať rýchlejšie: znížiť odpor a zvýšiť pohon. Technika je kráľom, takže nezáleží na tom, že nedokážete vyvinúť toľko sily, ak ju dokážete nasmerovať do správnej dráhy alebo jednoducho efektívne „sa šmýkať“ vodou.

Navyše, ak plávate sami, nedostávate žiadnu spätnú väzbu o technike, ktorá je najdôležitejším aspektom na zlepšenie plaveckej výkonnosti.

Plavecký tréning masters plavcov PVK Bratislava

Nácvik správnej techniky masters plavcov

3. Znížená intenzita tréningu

Aj keď znížený objem plávania znižuje s vekom rýchlosť plávania, väčším problémom je zníženie samotnej plaveckej rýchlosti bez ohľadu na vek plavca. Väčšina masters plavcov skočí do vody, odpláva niekoľko sto metrov na rozplávanie, potom si nasadí packy a odpláva ďalších niekoľko sto až tisíc metrov aeróbnej zostavy. Zvýši sa im tepová frekvencia a sú šťastní, že kvalitne odtrénovali. Bohužiaľ, aby ste mohli plávať (zostať plávať) rýchlo, musíte aj trénovať rýchlo.

4. Zmenené telo (alias zlý rozsah pohybu pre vykonávanie biomechaniky)

Starnutie má bežne za následok nárast tukovej hmoty a veľa času na dlhé sedenie. Zvýšená tuková hmota môže zmeniť polohu tela vo vode a zvýšiť odpor. Určitá hladinu tuku môže mať výhodu v plávaní, ako to vykazuje väčšina elitných diaľkových plavcov, ale stále majú približne 10 % telesného tuku, na rozdiel od väčšiny masters plavcov, ktorí majú 15 – 20 % tuku (alebo oveľa viac). S pribúdajúcim vekom si gravitácia vyberá daň na držaní tela. Kyfotickejšia chrbtica, tzv. guľatý chrbát, zaoblené ramená a tuhšie členky sú len niektoré z porúch, ktoré negatívne ovplyvňujú plávanie s pribúdajúcim vekom.

5. Zvýšený stres, znížený spánok

Práca, rodina alebo čokoľvek iné, často sa vyskytuje viac stresu a menej spánku. Zvýšený stres zvyšuje riziko zranenia, úzkosť a regeneráciu. Zníženie spánku tiež zvyšuje riziko zranenia a významne zhoršuje regeneráciu a schopnosť motorického učenia.

Záver

Nemožno ignorovať vplyv sily v plávaní, ale treba si uvedomiť, že to nie je jediný alebo hlavný dôvod, prečo sa mnohí plavci so starnutím spomaľujú.

Štúdie o výkonnosti masters plavcov podľa vekových skupín zistili s vekom súvisiaci pokles výkonnosti, a to pri mužoch aj ženách, pri krátkych aj dlhších plávaniach. Ukázalo sa, že pokles je lineárny a dosahuje približne 0,6% ročne až do veku 70 rokov. Po 70. roku života sa pokles súvisiaci s vekom exponenciálne zrýchľuje, a to 1,5 – 1,6% ročne. S tým môže súvisieť niekoľko faktorov – zrýchlené fyziologické starnutie, chronické telesné postihnutie, akútne ochorenia vyžadujúce relatívne dlhú rekonvalescenciu, účinky viacerých liekov a sociálne problémy, napríklad problémy s dopravou, ktoré môžu viesť k čoraz väčším ťažkostiam pri udržiavaní pravidelného tréningového plánu.

masters plavci PVK Bratislava na pretekoch

Masters plávanie je „užívateľsky prívetivý“ aeróbny šport, ktorý nevyžaduje nadmernú alebo jednostrannú záťaž, a preto je obzvlášť vhodný pre starších ľudí. Tréningy sa samozrejme musia prispôsobovať rôznym vekovým kategóriám. S pribúdajúcim vekom sa predlžuje rozcvičenie, intervaly medzi úsekmi a sériami, znižuje sa celková odplávaná vzdialenosť, kladie sa menší dôraz na kontrolu dychu a naopak rastie význam dlhšej regenerácie a odpočinku medzi tréningami. Vďaka takémuto nastaveniu motivácia masters plavcov na súťaženie môže zostať silná.

Sprac.: IvFor

Zdroj:
5 Reasons you Swim Slower as you Age (and it isn’t a decrease in strength)
Robert T Rubin, Richard H Rahe: Effects of aging in Masters swimmers: 40-year review and suggestions for optimal health benefts

Súvisiaci článok:
Prečo má byť plávanie súčasťou tvojho životného cyklu