Medzinárodné majstrovstvá Slovenska masters 2024

Žilina, 50m bazén, Mestská krytá plaváreň, 6. – 7. apríl 2024

Veteránski plavci po roku súťažili o majstrovské plavecké tituly na Medzinárodných majstrovstvách Slovenska v plávaní kategórie masters. Do Žiliny pricestovali veteráni z piatich krajín a takmer sedemdesiat klubov. Masters plavci PVK Bratislava boli zastúpení ôsmimi mužmi.

Už tradične prvý aprílový týždeň patril slovenským ale aj zahraničným masters plavcom na ďalšom ročníku Medzinárodných majstrovstiev Slovenska v plávaní masters pre rok 2024. Šampionát zorganizovala Slovenská plavecká federácia a žilinský Plavecký seniorský klub pod záštitou predsedníčky Žilinského samosprávneho kraja Eriky Jurinovej a primátora mesta Žilina Petra Fiabáneho.

Medzinárodné majstrovstvá Slovenska v plávaní masters 2024, Žilina

Defilé držiteľov zlatých medailí v individuálnych disciplínach jednotlivých vekových kategórií na Majstrovstvách Slovenska v plávaní masters pre rok 2024 (foto archív SPF)

Veteráni pretekali tri poldne v krytom 50 metrovom bazéne Mestskej krytej plavárne v meste pod Dubňom. Okrem slovenských plaveckých účastníkov, športovci zastupovali Českú republiku, Maďarsko, Poľsko a Rakúsko. Celkom 227 pretekárov (86 žien, 141 mužov) reprezentovalo 67 plaveckých klubov. O tituly medzinárodného majstra Slovenska pre rok 2024 a ďalšie medaily bojovali v tridsiatich dvoch individuálnych a šiestich štafetových disciplínach. Priateľská súťažná atmosféra priniesla niekoľko výborných výsledkov, národných rekordov a zlepšených osobných výkonov. Súčasťou bolo aj vyhlásenie najúspešnejších športovcov roka 2023 v plávaní, diaľkovom plávaní, zimnom plávaní, umeleckom plávaní a vodnom póle.

Najpočetnejšie zastúpený bol domáci klub – Plavecký seniorsky klub Žilina so 16 pretekármi. Náš klub PVK Bratislava reprezentovalo tento rok len 8 plavcov. Klubové plavkyne sa na šampionáte prvýkrát nezúčastnili zo zdravotných a iných dôvodov.

Výsledky plavcov PVK Bratislava

Šampionát priniesol nové zápisy do tabuliek slovenských rekordov. Celkom bolo vytvorených 30 29 (oprava) nových slovenských masters rekordov v rôznych vekových kategóriách. V individuálnych disciplínach je 21 rekordov a štafetových disciplínach 8 rekordov. Potešiteľné je, že medzi novými rekordérmi má zastúpenie aj náš klub.

Richard Janiga, najnovší člen PVK Bratislava, zaznamenal vo svojej kategórii AG40+ vynikajúce výsledky štyrmi tromi (oprava) rekordnými zápismi v 50-metrových šprintoch:

1. na prvom znakárskom úseku v mužskej polohovkovej štafete prekonal na 50 m znak bradatý rekord z r. 1997 vynikajúcim časom 0:29,33, čo mu vynieslo 92,50 masters bodov;
  2. v kraulovom šprinte utvoril vo svojej kategórii slovenský rekord časom 0:25,79, ktorým zvíťazil vo svojej kategórii a zároveň týmto časom získal bronzovú medailu v kategórii open;
  3. slovenský rekord, prvé miesto vo vekovej kategórii a striebornú medailu v kategórii open si vyplával aj v šprinte 50 m motýlik časom 0:27,31.

Richard Janiga uprostred – medzinárodný majster Slovenska, víťaz open kategórie a slovenský rekordér v disciplíne 50 m znak (foto archív SPF)

Medaily a umiestnenia

V každej individuálnej disciplíne boli vo všetkých vekových kategóriách vyhodnocované výkony a poradie podľa zaplávaných časov. V otvorenej tzv. „open“ kategórii sa poradie stanovilo podľa bodovej hodnoty výkonov. Plavci PVK Bratislava získali spolu dvadsaťštyri medailových umiestnení v individuálnych disciplínach – 9 zlatých, 9 strieborných a 4 bronzové medaily. K nimi pridali ďalšie dve strieborné medailové umiestnenia v štafetách.

V individuálnych disciplínach sa najviac darilo už spomínanému Richardovi Janigovi. Vyplával si spolu osem medailových umiestnení: 4 zlaté, 2 strieborné a 2 bronzové. Z nich štyri medailové zisky sú v open kategórii (1 – 1 – 2). Výhrou na 50 m znak, ziskom titulu majstra Slovenska vo vekovej kategórii aj v celkovom rankingu open kategórie dosiahol výborný výsledok. K nim ešte pridal 2 štafetové striebra. Touto zbierkou obsadil 20. miesto v rebríčku všetkých medailistov.

Dve zlaté umiestnenia z dvoch individuálnych prsiarskych štartov na 50 a 100 m získal vo svojej kategórii AG65+ Peter Moravec a obsadil 63. miesto medzi všetkými medailistami. Darilo sa aj Martinovi Karakovi AG45+ so zbierkou 4 medailových umiestnení (1 – 3 – 0) so 72. medailovou pozíciou a ďalším štafetovým striebrom.

Kluboví plavci pridali do zbierky dve strieborné štafetové pódiové umiestnenia. Jedno striebro vybojovalo kraulové kvarteto v kategórii AG160+ časom 1:52,55 v zložení Sýkora, Mičunek, Nemeček a Janiga. Druhé striebro v polohovkovej štafete získali plavci Janiga, Karak, Sýkora a Nemeček takisto v AG160+ za čas 2:07,55. Všetci členovia štafiet si tak obohatili svoje medailové zbierky o ďalšie cenné kovy.

Kraulové štafetové kvarteto PVK Bratislava obsadilo druhú priečku, zľava R. Nemeček, P. Mičunek a J. Sýkora (neprítomný R. Janiga; foto archív SPF)

Bodovo najhodnotnejšie výkony

Organizátori aj tento rok ocenili najhodnotnejší ženský a mužský výkon šampionátu. Medzi ženami cenu získala Košičanka Erika Mrázová za výkon v disciplíne 50 m prsia v čase 0:48,29 a s bodovou hodnotou 92,25. Z mužov bol tento rok ocenený Poliak Formas Sławomir za 95,71 bodov dosiahnutých v disciplíne 100 m prsia časom 1:10,68.

Najhodnotnejšie výkony plavcov PVK Bratislava:

1. Richard Janiga – 92,50 bodov v disciplíne 50 m znak časom 0:29,33
  2. Rastislav Nemeček – 83,81 bodov, 50 m voľný spôsob 0:28,73
  3. Peter Mičunek – 81,14 bodov v disciplíne 50 m motýlik časom 0:31,20

K dosiahnutým časom, rekordom a medailám srdečne blahoželáme!

Majstrovstvá Slovenska v plávaní v kategórii masters pre rok 2024 boli ďalším vydareným šampionátom. Športovci ale aj rozhodcovia si popri súťažení užili srdečnú atmosféru, ocenili výkony súperov, tešili sa zo stretnutí s kamarátmi a súpermi zo zahraničia. K príjemnej atmosfére prispela aj kvalitná organizácia v réžii Slovenskej plaveckej federácie a domáceho klubu PSK Žilina.

Do leta majú masters plavci ešte niekoľko pretekových príležitostí na otestovanie sa pred júnovým európskym šampionátom na dlhom 50m bazéne. 19th European Aquatics Masters Championships bude hostiť hlavné mesto Srbska Belehrad, pozri kvalifikačné limity a program. Ponuka pretekov až do konca roka je zverejnená v Kalendári.