Medzinárodné Majstrovstvá SR v plávaní masters 2015

Košice (SR), 50 m krytý bazén, Mestská plaváreň, 28. – 29. marec 2015

Stošesť masters plavcov zo siedmich krajín (Česká republika, Maďarsko, Poľsko, Rakúsko, Stredoafrická republika, Ukrajina a Slovenská republika) pretekalo na konci marca na medzinárodných Majstrovstvách Slovenska plavcov kategórie masters pre rok 2015 a zároveň X. Memoriáli Františka Samuelisa. Národný šampionát sa konal v päťdesiat metrovom bazéne mestskej plavárne v Košiciach.

Jpeg

Víťazná štafeta PVK Bratislava na 4 x 50 PP – zľava Z. Košťálová, J. Slávik, S. Lerch, P. Moravec

Hneď prvý deň boli majstrovstvá ozdobené európskym rekordom na 100 m znak časom 1:07,77, ktorý dosiahol dlhoročný žilinský pretekár R. Pavlík v kategórii AG 55 – 59. Jeho výkon bol zároveň najhodnotnejším celého šampionátu (1 198 bodov). Plavecký víkend priniesol aj 26 nových rekordov SR masters na dlhom 50 m bazéne v rôznych vekových kategóriách. Najúspešnejším športovcom majstrovstiev Slovenska z hľadiska získaných medailí sa stala naša klubová členka PVK BA Zuzana Košťálová. Jej výkony vo vode boli ocenené najväčším počtom medailí – dvanásť (9 zlatých a 3 strieborné).

Klub PVK Bratislava tento rok reprezentovalo len šesť plavcov (2 ženy a 4 muži), a to v 22 individuálnych a dvoch štafetových pretekoch. Avšak aj tak sme sa spomedzi 41 klubov umiestnili na skvelom 3. mieste. V individuálnych disciplínach si naši plavci vyplávali celkom 29 medailí  – 17 zlatých, 8 strieborných a 4 bronzové, a to v oboch typoch kategórií – open a vekových kategóriách. Ďalšie zlaté medaily sme získali v obidvoch mixových štafetách na 4 x 50 m kraul a 4 x 50 m polohový pretek. Úspechom sú aj nové národné rekordy masters, ktoré si zaknihovali dvaja naši najúspešnejší plavci – Zuzana Košťálová štyri rekordy v disciplínach 100 m a 200 m kraul, 50 m a 100 m motýlik v kategórii AG 40 – 44 a Peter Országh tri rekordy na 100 m kraul, 50 m a 100 m prsia AG 60 – 64.

Sladký tombolový úlovok PVK BA

Sladký tombolový úlovok PVK Bratislava

Z. Košťálová dosiahla medzi ženskými pretekárkami piaty najlepšie bodovo hodnotený výkon (780 bodov) za čas 1:06,13 zaplávaný v disciplíne 100 m kraul. Z mužských členov PVK BA sa v prvej desiatke s počtom bodov 757 za výkon v rovnakej disciplíne časom 1:06,96 umiestnil Peter Orságh (9. miesto).