Mojím elementom je voda

Profil masters plavca – Katarína Türková

Katka Turková na Majstrovstvách sveta v plávaní masters 2015 v ruskej Kazani

Katka na Majstrovstvách sveta v plávaní masters 2015 v ruskej Kazani (foto: M. Boržík)

Je jednou z najmladších členiek PVK Bratislava. Ako bývalá plavkyňa sa veľmi skoro vrátila do vody už ako masteráčka a dnes je čerstvou mamičkou. Katka o svojej plaveckej a športovej kariére prezradila:

Plávať som začala ako sedemročná v druhej triede ZŠ. Nebola to ani tak moja voľba, skôr rodičia nechceli, aby som sa po škole túlala len tak po vonku :-). No a v Novákoch, odkiaľ pochádzam, veľa možností na aktívne športovanie pre dievčatá v tých časoch nebolo, preto bolo plávanie jasná voľba. Zo začiatku to bolo ťažké, moja mamina by vedela rozprávať ako som jej každý deň volala do práce, či aj dnes musím ísť na tréning (smiech). No neskôr sa mi začalo viac dariť, na plávaní som spoznala veľa fajn ľudí, a to ma potom držalo pri trénovaní. Trénovala som päť dní v týždni až do druhého ročníka na gymnáziu, teda asi do šestnástich rokov. V tom čase v Novákoch zavreli mestskú plaváreň, a tým sa skončila aj moja aktívna plavecká “kariéra”.

Čo sa týka úspechov, nebola to až taká veľká sláva – môj najlepší výsledok bolo druhé miesto na majstrovstvách Slovenska na kraulovej päťdesiatke. Vždy som bola skôr šprintérka a dodnes je to moja najobľúbenejšia disciplína. Doma mám ešte kopec medailí a diplomov z rôznych lokálnych súťaží na Slovensku a v Čechách.

Popri každodenných plaveckých tréningoch a víkendových pretekoch mi nezostávalo veľa času na iné športy. Ale rada som sa zúčastňovala rôznych školských súťaží a krúžkov v atletike a kolektívnych športoch. Počas gymnázia som chodievala cvičiť do fitnescentra, no a na vysokej škole som si potom jednu sezónu vyskúšala ultimate frisbee.

Katka Turková pláva 50 m delfína na Majstrovstvách sveta v plávaní masters 2014 v Montreale

Na Majstrovstvách sveta v plávaní masters 2014 v Montreale (foto: archív PVK BA)

Kedy si prešla k masters plávaniu?

Počas VŠ som plávala vysokoškolskú ligu, trénovala dvakrát do týždňa. Mimo semestrov, zvyčajne od mája do septembra, bolo “hluché” obdobie, keď sa netrénovalo a vtedy mi plávanie chýbalo. Na naše tréningy chodievali chalani, ktorí plávali s masterákmi už skôr a oni ma dotiahli na tréningy PVK, takže v tom hluchom letnom období som už chodila na tréningy s Pevekáčmi.

Neskôr sa k tomu pripojila aj možnosť zúčastniť sa masteráckych majstrovstiev sveta, ktoré sa konajú vždy v lete, a tým si aj trochu zacestovať. Tak som si dvakrát urobila plaveckú letnú dovolenku, čo bolo super, masteráci sú pohodoví ľudia a tieto “majstráky” majú skvelú atmosféru. Navyše som zakaždým získala motiváciu na intenzívnejšie trénovanie. Celkovo som sa ale iných masters pretekov zatiaľ nezúčastnila, keďže som dosť veľká trémistka pred pretekmi. Toto bola asi jediná vec, ktorá mi na plávaní vôbec nechýbala. No a rovnako aj z časového dôvodu, keďže víkendy som radšej venovala rodine a kamarátom. Myslím si však, že keď budem staršia, tak ma aj preteky chytia viac, možno už kvôli menšej konkurencii (smiech).

Si čerstvou mamičkou, plánuješ vrátiť sa k plávaniu? Lebo občas ťa stretneme na tréningu.

Plánovala som vrátiť sa do bazéna hneď po 2 mesiacoch. Po pôrode sa mi ale podarilo iba zopár tréningov, keď sa malej Laure trochu ustálil režim a prespala od siedmej večer aspoň do polnoci. V poslednej dobe však chodí spávať neskôr, a preto už tréningy nestíham. Dúfam však, že sa mi zase podarí pravidelnejšie trénovať, keď trochu povyrastie. Zatiaľ si budem musieť vystačiť s čľapkaním na baby plávaní, na ktoré ideme s malou od januára.

Katka s dcérkou Laurou (foto: M. Boržík, rodinný archív)

Čo tvoje plavecké masters plány, túžby?

No ja mám taký sen, že keď mi raz vyrastú deti, tak budem plávať veľmi intenzívne. Mám vzor vo všetkých tých 70-ročných masterákov, ktorí plávajú rýchlejšie, ako ja teraz :-).  A určite sa budem snažiť chodiť na tréningy čo najviac aj dovtedy, lebo mne plávanie chýba psychicky aj fyzicky. Na prvý tréning po dlhšej dobe sa vždy veľmi teším.

Nejaký odkaz pre mladých bývalých plavcov, čo by ich motivovalo pokračovať v pravidelnom trénovaní v kategórii masters?

Poznám veľa bývalých plavcov, ktorí po skončení aktívneho plávania nechcú vodu ani vidieť. Ja osobne som ju celý život vyhľadávala. Je to pre mňa najväčší relax, môj “iný” svet, kde si viem najlepšie oddýchnuť a vypnúť. Samu ma ale plávať až tak nebaví a trénovanie s inými plavcami, masterákmi, je súčasťou oddychu mimo práce alebo školy, je to priestor, kde je pohoda a zábava!

Máš športové motto?

Keď som bola mladšia, mojím svetom bolo plávanie. Teraz je ním už viac rodina, ale stále platí, že mojím elementom je voda. Tak ako hovorí jedno skvelé motivačné video – Rise and swim!

(Zhovárala sa: I. Forrová)

Súvisiace články: 
Nemusíš byť úspešný, aby si začal
Športom je človek večne mladý