Začni a nikdy neprestaň

Profil masters plavca – Martin Karak

Majstrovstvá sveta masters 2019, Gwangju, Južná Kórea

Martin (uprostred) pred štartom na Majstrovstvách sveta masters v juhokórejskom meste Gwangju (fotoarchív M. Karak)

K plávaniu sa vrátil po 25 rokoch vďaka svojej staršej dcére. V klube je najintenzívnejší pretekár a k pretekaniu vedie už aj svoju mladšiu dcéru. V bazéne opäť našiel motiváciu, ale aj cestu na zlepšenie svojho zdravotného stavu. Hovorí, že zdravie je až na prvom mieste, no človek si ho musí dlhé roky dostatočne ničiť, aby na to prišiel.

Aké boli Tvoje športové a plavecké začiatky?

Ako 8-ročný som začal s plávaním v Novákoch. Tradícia vodného póla viedla chlapcov skôr k tomuto športu, mne ale učarovalo plávanie aj napriek veľkému strachu z vody vo veku okolo 6 rokov. Pod vedením trénera A. Tarnóczyho som v 6. ročníku ZŠ získal svoju prvú bronzovú medailu na Majstrovstvách Slovenska v disciplíne 200m prsia a bol som „draftovaný“ do vtedy veľmi úspešného klubu Slovan Bojnice. Po roku som nasledoval spoluplavca do Brna, do top plaveckej školy vo vtedajšom Československu. Tam nastal môj výkonnostný boom. Zakrátko som získal na Majstrovstvách ČSFR ako člen štafiet prvé dve medaile. Bol to veľký úspech pre nás ale aj samotný klub, keďže sme porazili veľké kluby vrátane silného Brna. Neskôr som prešiel na 8-ročné športové gymnázium do Bratislavy, no plávaniu som sa venoval už len rok. Presedlal som na cyklistiku a popri tom som skúšal aj triatlon.

Viacero chlapcov vymenilo plávanie za triatlon alebo vodné pólo. Aj Ty si takto využil svoju plaveckú výhodu?

Moje športovanie malo iný vývoj. Na VŠ išiel šport na druhú koľaj a okrem príležitostného tenisu a bicykla už bolo pohybu čoraz menej. Aj neskôr popri práci mi už na šport nezostávalo času, aspoň tak sa pohodlnosť zvykne ospravedlňovať 😊. S príchodom rodiny a detí som sa športom prestal úplne venovať. Nastala dlhá pauza do mojej 40-tky. Neplával som teda 25rokov.

Martin na plaveckých pretekoch masters v Enns

Martinovi sa splnil jeden zo snov, zaplávať si s dcérou na pretekoch – so staršou dcérou Martinkou na jej prvých medzinárodných pretekoch v rakúskom Enns v lete 2019 (fotoarchív M. Karak)

Čo bolo pohnútkou na Tvoj návrat do bazéna?

Začal som znova plávať koncom septembra 2017. Po letnej dovolenke prejavila záujem o plávanie staršia dcéra Martinka, tak som ju 2x týždenne vozil na Pasienky do PK Delfín a vtedy som si povedal, prečo sa tiež nezačať trochu hýbať. Prvý tréning bol masaker, ledva som preplával 25m a po jednom kilometri som bol 2 týždne chorý. Toto bol moment, kedy som si stanovil cieľ – dať sa fyzicky dokopy. Dlhé roky športového „nič nerobenia“ ma totiž dostali do stavu, že som pracovný notebook striedal za odvoz autom do a z práce a na prekonávanie poschodí som používal výhradne výťah.

Takže vďaka dcére si znovu objavil krásu plávania

V mojom prípade nešlo len o záľubu ale aj o zdravotnú nevyhnutnosť. Od roku 2005 mám diagnostkovanú dedičnú ankylozujúcu spondylitídu na chrbte. Na zastavenie postupu tohto ochorenia je ideálny pohyb, nutné cielené cvičenie, pričom plávanie k tomu dotvára synergický efekt. Pravidelné cvičenie si už natrvalo musím zachovať vo svojom životnom štýle. Od roku 2018 beriem aj biologickú liečbu, ktorá by mala postup ochorenia výraznejšie spomaľovať, je to nová moderná metóda a mne vynikajúco zabrala. Mám zrastených už niekoľko spodných stavcov, takže brušná tanečnica zo mňa nikdy nebude, ale zo stavov kedy ma bolesť pravidelne v noci budila, som sa dostal do stavu, kedy prespím celú noc a ranné stuhnutie je taktiež minimálne. Choroba ma výrazne limitovala v pohybe s deťmi, nemohol som sa poriadne rozbehnúť, ponaháňať ich, pošantiť sa s nimi podľa ich predstáv. Navyše moja vtedajšia hmotnosť atakovala 95kg, čo pri mojej výške je už kritická hodnota. Po troch rokoch pravidelného plávania som ubral 15 kíl.

Ako si sa potom dostal od individuálneho trénovania k organizovanému masters plávaniu?

Masters začiatky datujem k októbru – novembru 2017. V rozhovore s kamarátom, bývalým spoluplavcom z Bojníc, som sa dozvedel o klube PVK Bratislava, do ktorého ma zakrátko aj prijali. V klube, v ktorom vládne výborná atmosféra, som sa rýchlo udomácnil. Ciele som zo začiatku nemal žiadne, ale krátko na to som sa prihlásil na prvé masters preteky – medzinárodné majstrovstvá ČR v Českej Lípe. Mal som za sebou 10 tréningov a asi 17 naplávaných kilometrov, ale rozbehol som to zostra dvomi dvestovkami, pričom na tréningu sa mi dovtedy ani raz nepodarilo celý úsek doplával. Zobral som to ako športový weekendový výlet s manželkou. Nakoniec sa mi ušla aj jedna medaila, moja prvá masters, a spoznal som veľa milých ľudí. To ma veľmi namotivovalo.

Štafeta PVK Bratislava na medzinárodných plaveckých pretekoch masters v Szentés

Martin (vpravo) je aj nadšený tímový hráč – na medzinárodných pretekoch v maďarskom meste Szentés tesne pred vypuknutím prvej vlny pandémie na začiatku roka 2020 vytvoril so spoluplavcami PVK Bratislava slovenský rekord v zmiešanej štafete na 4 x 100m PP v kategórii AG 160+ (fotoarchív M. Karak)

Dostali sme sa k pretekaniu. V klube si najintenzívnejší pretekár, prakticky každý mesiac absolvuješ aspoň jedny preteky, nielen masters ale aj určené mladším kategóriám. Vyberieš sa aj sám do zahraničia alebo zoberieš celú rodinu. Čo Ti pretekanie dáva?

Pretekanie mám asi zakódované v tele z mladosti, otec ako špičkový ultra maratónec sa „zbláznil“ do pretekania po 50-tke, keď vychoval nás deti, no a mne zdravotný stav už opäť umožňuje postaviť sa na štartový blok a zmerať si silu sám so sebou a s rovesníkmi. Či to je na rok alebo desať rokov neviem odhadnúť, teraz si však užívam stretnutia s priateľmi, cestovanie do nových destinácií, spoznávanie zaujímavých miest. Preteky spájam obvykle aj s rodinnou dovolenkou. Užívam si aj chvíle, keď môžeme pretekať spolu s dcérou Martinkou. To bol môj sen, ktorý som si prvýkrát splnil pred dvomi rokmi. Silnou motiváciou je aj cieľ zlepšiť sa v mojej top disciplíne 200 prsia a po 30 rokoch znova pokoriť trojminútovú hranicu. Samozrejme zlepšovanie výkonnosti sa ideálne dosahuje práve častým pretekaním. Prekonať sám seba je neopísateľný pocit aj pre športovcov veteránskych kategórií.

Zdá sa, že plávanie má už svoje pevné miesto nielen u Teba ale aj v Tvojej rodine

Okrem úžasného zdravotného benefitu a slušnej kondície idem príkladom mojim deťom, po Martinke sa plávať rozhodla po ďalšej dovolenke pri mori aj mladšia Paulínka. Trénovať deti nebudem, zameriavam sa na ich motivovanie a povzbudzovanie. Už sa teším na prvé preteky s oboma dcérami. Minulý rok nás v trénovaní v bazénoch, pohybe v školách a samozrejme v pretekaní zabrzdila korona, ale verím, že tento rok už nebudeme natoľko obmedzovaní.

Medzinárodné preteky masters, Békéscsaba, Maďarsko Medzinárodné plavecké preteky masters v Gyula, Maďarsko

Martin sa často vyberie sám alebo s rodinou na preteky do susedných štátov. So svojou priateľskou povahou sa všade skamaráti so súpermi. Vľavo s maďarským znakárom S. Bodim na medzinárodných pretekoch v meste Békéscsaba. Vpravo so slovenským prsiarom P. Hrindom tesne po pandemickom „lockdowne“ v júni 2020, Gyula, Maďarsko (fotoarchív: M.Karak)

Veľa si o plávaní študuješ, pozeráš videá, sleduješ plavecké kalendáre okolitých krajín, si aktívny na sociálnych sieťach. Čo Ťa ešte zaujíma na plaveckom hnutí?

Bol som „namočený“ do nového projektu na Facebooku – Slovenské plávanie. Stretli sme sa tam skupina výborných a motivovaných ľudí, ktorí chceme zviditeľniť vodné a hlavne plavecké športy. Vytvárame priestor pre priaznivcov, trénerov, športovcov ale aj rodičov a širšiu verejnosť, skrátka pre tých, ktorí majú plávanie v srdci. Svojou troškou prispievam informáciami o masters kategórii.

Tvoje športové motto?

Začni a nikdy neprestaň“ je asi najvýstižnejšie motto mojej novej plaveckej kariéry. Zdravie je až na prvom mieste, no človek si ho musí dlhé roky dostatočne ničiť, aby na to prišiel. Môj otec športovec má veľmi pekné motto: „Ľudia neprestali behať preto, že zostarli. Zostarli, lebo prestali behať.“ Myslím, že sa dá pekne aplikovať aj na plávanie a šport všeobecne.

Plavecké masters úspechy Martina Karaka:

1. miesta 200 m znak, Majstrovstvá Maďarska Masters 2019 a Majstrovstvá ČR Masters 2019
1. miesto 100 m znak, Majstrovstvá SR Masters 2019
2. miesto 200 m prsia, Majstrovstvá ČR Masters 2018
2. miesto 200 m PP, Majstrovstvá Rakúska Masters 2019
1. miesto 3 km voľný spôsob, Majstrovstvá SR Masters v diaľkovom plávaní 2020
17. miesto 200 m prsia a 18. m. 100 a 200 znak, Majstrovstvá sveta Masters 2019, Gwangju, J.Kórea
*všetko v kategórii AG 40 - 44

 (Zhovárala sa: I. Forrová)

Súvisiace články:
Nemusíš byť úspešný, aby si začal
Plávanie mi dalo nový život
Mojím elementom je voda
Športom je človek večne mladý