15. Majstrovstvá sveta masters 2014

Montréal, Ontario (CAN), Aquatic Complex, Parc Jean-Drapeau, 50 m vonkajšie bazény, 03. – 10. august 2014
Dvanásť plavcov PVK Bratislava súťažilo začiatkom augusta na 15. majstrovstvách sveta v plávaní kategórie masters (15th FINA World Masters Championships) v kanadskom Montreale. Preteky sa konali v peknom areáli zeleného parku Jean-Drapeau, ktorý sa rozprestiera na dvoch ostrovoch Sv. Heleny a Notre-Dame neďaleko historického centra.
Plavci PVK Bratislava v montrealskom Olympijskom parku

Plavci PVK Bratislava na otváracom ceremoniáli v montrealskom Olympijskom parku

Sedem žien a päť mužov z PVK Bratislava absolvovalo celkom 24 individuálnych štartov v rôznych disciplínach ôsmych vekových kategórií od AG 25 – 29 po AG 65 – 69. K tomu pridali 5 štafiet – dve ženské (4 x 50 m kraul a 4 x 50 m polohový pretek), 2 mužské štafety (4 x 50 m kraul a polohový pretek) a 1 mixovú polohovkovú šatafetu. Robert Dinka pretekal aj v diaľkovom plávaní na otvorenej vode na 3 km vzdialenosť, v ktorej sa umiestnil na 18. mieste. Najlepší výsledok dosiahol medzi mužmi Peter Pošvanc, v znakovom šprinte na 50 m obsadil 13. miesto. Zo žien sa najviac darilo Zuzane Košťálovej. V krauliarskych disciplínach obsadila 15. miesto na 400 m trati, 16. miesto na 200 m K, 17. miesto v 50 metrovom šprinte a 18. priečku na 100 m K.

Aquatic Complex, Parc Jean-Drapeau na ostrove sv. Heleny, Montreal s dvomi 50 m bazénmi a bazénom so skokanskou vežou a doskami

Aquatic Complex v parku Jean-Drapeau na ostrove sv. Heleny s dvomi 50 m bazénmi , rekreačným bazénom a bazénom so skokanskou vežou a skokanskými doskami, ktorý slúžil zároveň aj pre synchronizované plávanie. V susedstve bazéna stojí monumentálna stavba environmentálneho centra Biosphére. V tretej dráhe zhora pláva Z. Košťálová disciplínu 200 m kraul.

Na tohtoročných majstrovstvách sveta pretekalo dvadsaťjeden slovenských veteránov zo šiestich plaveckých klubov. Pár ďalších Slovákov súťažilo za zahraničné kluby miest svojich pobytov, ako napríklad Peter Straka. Najúspešnejším plavcom zo všetkých reprezentantov slovenských klubov sa stal prsiar Martin Hlavatý, PK AŠK STU Trnava, ktorý si vyplával bronzovú medailu v disciplíne 50 m prsia v kategórii AG 40 – 44 a 5. priečku obsadil v disciplíne 100 m prsia.

V Montreale dovedna 8000 športovcov reprezentujúcich kluby z rekordného počtu 97 krajín súťažilo v piatich plaveckých športoch – plávanie, diaľkové plávanie, synchronizované plávanie, skoky do vody a vodné pólo. Bazénové plávanie bolo zastúpené 6000 plavcami, ďalších 1400 diaľkoplavcov súťažilo na otvorenej vode v olympijskom vesliarskom kanáli. O rok sa veteránski plavci stretnú v ruskej Kazani.

Oficiálne video 15th FINA World Masters Championships 2014

Výsledky:
ženské plavecké disciplíny
mužské plavecké disciplíny
štafety
diaľkové plávanie na otvorenej vode na 3 km
slovenskí plavci

aktualizované: 24. august 2014