18. Majstrovstvá sveta v plávaní masters 2019

Gwangju, Nambu University Municipal Aquatics Centre, 05. – 18. 08. 2019, Južná Kórea

18. Majstrovstvá sveta v plávaní masters 2019 v Gwangju, Južná Kórea

Plavci PVK Bratislava na plaveckom štadióne Nambu University Municipal Aquatics Centre, zľava M. Karak, I. Forrová, S. Lerch, M. Nannini, Ľ. Vrbová, Z. Velčíková, Z. Košťálová, R. Košťál (foto: archív IF)

18. Majstrovstvá sveta v plaveckých športoch kategórie masters pre rok 2019 pod hlavičkou svetovej federácie FINA sa konali v Južnej Kórey v meste Gwangju v dňoch 05. – 18. augusta 2019. Gwangju ako šieste najväčšie mesto v juhozápadnej časti kórejského polostrova s 1,5 miliónom obyvateľov hostilo päť plaveckých športov. Skupina desiatich plavcov PVK Bratislava bola súčasťou tohto športového diania.

Dive Into Peace

Plávanie (12. – 18. 08.), skoky do vody a vodné pólo boli umiestnené v modernom plaveckom komplexe Nambu University – Municipal Aquatics Centre, kde mali športovci k dispozícii tri 50-metrové bazény, skokanský a vodnopólový bazén. Toto centrum s prvotriednym plaveckým bazénom, ekologickým konceptom a moderným automatizovaným  technologickým  systémom  je medzinárodne uznávané ako najkvalitnejšie v Ázii. Umelecké (synchronizované) plávanie sa konalo v Yeomju Gymnasium Centre a diaľkoví plavci pretekali na otvorenej vode Žltého mora v Yeosu EXPO Ocean Park. Celé mesto žilo sloganom DIVE INTO PEACE.

Do Gwangju pricestovalo celkom 4 000 športovcov z 84 krajín, pričom 3 000 z nich bolo bazénových plavcov. Slovensko reprezentovalo 27 plavcov z 9 klubov. Traja Slováci stáli na stupňoch víťazov, pričom najúspešnejšou Slovenkou sa stala Prievidžanka Mária Hausnerová so štyrmi bronzovými medailami. Po jednej bronzovej si vyplávala naša členka, znakárka Silvia Lerch a Žilinčan Rastislav Pavlík.

Hlavný pretekársky bazén Nambu University – Municipal Aquatics Centre

Plavci PVK Bratislava na šampionáte

Desiati členovia PVK Bratislava pod skvelým vedením vedúceho výpravy Róberta Košťála nielen pretekali na plaveckom šampionáte, ale aj objavovali zaujímavé miesta v Gwangju a okolí, spoznávali hlavné mesto Soul a absolvovali poznávací zájazd v Číne s návštevou veľkomiest Šanghaj, Xiam a Peking a Veľkého čínskeho múru.

Klub reprezentovalo 6 žien a 4 muži. Pretekali spolu v 25 štartoch v rôznych disciplínach a vekových kategóriách. Naši plavci si zaplávali niekoľko osobných rekordov, najlepších výkonov roka a päť pretekárok dosiahlo pozíciu v prvej desiatke v rámci svojich kategórií. Najhodnotnejšie umiestnenie a zároveň obrovský úspech v podobe bronzovej medaily vybojovala znakárka Silvia Lerch v 100 m disciplíne. K tretiemu miestu pridala aj 5. miesto na dvojnásobnej trati. Ešte raz srdečne gratulujeme!

Šťastné bronzové medailistky Silvia Lerch a Prievidžanka Mária Hausnerová pred vyhlasovaním víťazov

Silvia Lerch (druhá zľava) s bronzovou medailou za disciplínu 100 m znak v kategórii AG 60 – 64

Dosiahnuté výsledky

Ženy:
Ivica Forrová: 50 m voľný spôsob 10. miesto zo 41 pretekárok, 100 m voľný spôsob 11./z 27
Zuzana Košťálová: 50 m voľný spôsob 7./69,100 m voľný spôsob 10./38, 200 m voľný spôsob 11./28
Silvia Lerch: 50 znak 5./15, 100 m znak 3./14, 200 m znak 7./15
Mária Nannini: 50 m voľný spôsob 15./19, 100 m voľný spôsob 15./18
Zuzana Velčíková: 50 m voľný spôsob 18./58, 50 m znak 8./26
Ľudmila Vrbová: 50 znak 7./11, 100 m znak 8./13

Muži:
Martin Karak: 100 m prsia 21./40, 200 m prsia 17./26, 100 m znak 18./21, 200 m znak 18./18, 200 m polohový pretek 29./35
Róbert Košťál: 50m znak 22./31
Andrej Motyčík: 50 voľný spôsob 35./59, 100 m voľný spôsob 40./92, 50 m motýlik 32./46
Peter Nahálka: 100 m prsia 15. miesto z 21 pretekárov

189. Majstrovstvá sveta v plávaní masters 2019 v Gwangju, Južná Kórea

Členovia PVK Bratislava pred stretnutím s primátorom mesta Gwangju

Bodovo najhodnotnejšie výkony podľa masters hodnotenia dosiahli

medzi ženami:

1. Zuzana Košťálová 89,67 bodov (50 m voľný spôsob časom 00:29,62)
  2. Ivica Forrová 82,68 bodov (50 m voľný spôsob časom 00:34,12)
  3. Zuzana Velčíková 81,65 bodov (50 m voľný spôsob časom 00:33,18)

a u mužov:

1. Andrej Motyčík 80,73 bodov (50 m voľný spôsob časom 00:27,88)
  2. Martin Karak 75,55 bodov (100 m prsia časom 01:24,97)
  3. Róbert Košťál 72,28 bodov (50 m znak časom 00:39,29)

Organizačné a technické podmienky

Tohtoročný svetový šampionát bol veľmi kvalitne zorganizovaný, plavci mali výborné podmienky. K dispozícii boli celý čas dva rozplávacie 50 m bazény vonku a vnútri a po skončení denného súťažného programu aj pretekársky bazén. Mali priestor na relaxáciu, sledovanie zápolení aj rozcvičenie. Atmosféra pri bazéne aj mimo neho bola priateľská a športová. Všade boli nápomocní usmievaví a ochotní organizátori a dobrovoľníci, ktorí sa starali o každú maličkosť aj bezpečnosť účastníkov. Výsledky organizátor zverejňoval promptne po skončení každej disciplíny. Na slávnostné ceremoniály vyhlasovania víťazov, vždy prvých piatich v poradí, bol v areáli pripravený oddelený priestor, takže pretekanie nebolo prerušované ani zdržiavané.

V komplexe bolo po celý deň zabezpečené stravovanie a občerstvenie, obchody s plaveckým oblečením, pomôckami a suvenírmi, zmenáreň a ďalšie služby. Vo veľkých horúčavách a vysokej vlhkosti vzduchu organizátor starostlivo dbal na pitný režim všetkých zúčastnených. Všetci ocenili bezplatnú dopravu kyvadlovými autobusmi do a z plaveckého areálu ale aj bezplatnú mestskú dopravu.

Yeosu EXPO Ocean Park – miesto pretekania diaľkových plavcov

V celom meste bolo vidieť propagáciu šampionátu. Súčasťou boli aj viaceré spoločenské a kultúrne programy. Oba slávnostné ceremoniály, otvárací aj záverečný, sa konali za účasti najvyšších predstaviteľov svetovej plaveckej federácie FINA, generálneho sekretára ako aj primátora mesta Gwangju. Zatiaľ čo otvárací večer bol poznačený hustým dažďom, záverečný mal veľkolepý program s poďakovaním všetkým účastníkom, ale aj takmer 3 000 všade prítomným milým dobrovoľníkom. Šampionát bol určite jeden z najkvalitnejších s profesionálnou oslavou celoživotného športovania. Veď najstaršia účastníčka z Japonska pretekala vo veku 93 rokov!

Blahoželáme všetkým pretekárom a tešíme sa o dva roky na 19. svetový šampionát v japonskej Fukuoke. Budúci rok nás však privíta Budapešť a 17. Európsky masters šampionát.