9 tipov pre starších plavcov – 2. časť

Bez ohľadu na to, kde sa v živote nachádzaš, maj na pamäti, že si schopný dosiahnuť svoje ciele a stať sa lepším plavcom, a to v každom veku.

V prvej časti článku sme vysvetlili význam rozhýbania svalov a kĺbov vrátane dynamického strečingu pred tréningom a statického strečingu po výkone. Variabilita plaveckého tréningu je bojom proti jednostrannému zaťažovaniu svalov ale aj cestou k zlepšovaniu techniky. Keď k plávaniu pridáš silový tréning na suchu, môžeš si aj v staršom veku silu udržať.

6. Zameraj sa na techniku

Nikto z nás nemladne a s pribúdajúcim vekom prirodzene strácame svalovú hmotu, energiu a rýchlosť.

Zdokonaľovanie techniky je preto dôležité na zlepšenie efektivity a v boji proti prirodzenému úbytku fyzických schopností. Sleduj videá o plaveckej technike a technických cvičeniach, ktoré môžeš zaradiť do tréningov a ktoré zlepšia výkonnosť pri zábere. Zlepšením techniky môžeš znížiť množstvo vynaloženého úsilia, ktoré dávaš do každého záberu. To má najčastejšie za následok zníženie odporu vody (voda je 800-krát hustejšia ako vzduch), menej úsilia na jeden zaplávaný meter či jednu dĺžku bazéna a v konečnom dôsledku na zrýchlenie časov a zlepšenie tvojho výkonu.

7. Zaraď do tréningu polohovku

Masters plavci sa často zámerne vyhýbajú tomu plaveckému štýlu, ktorý je ich najslabšou stránkou, vyžaduje si od nich veľa úsilia a neprináša im hneď radosť z pohybu. Nezaraďujú ho do tréningu aj napriek tomu, že vedia, aký prínos môže mať pre ich celkovú výkonnosť.

Zameranie sa na najslabší štýl plavca, striedanie všetkých štýlov a pravidelné zaraďovanie polohovkových sérií rôznych úsekov, technických cvičení a striedanie rýchlostných zón sa časom môže stať jedným z najobľúbenejších tréningov v bazéne. Zo začiatku si plavec nemusí byť ani istý, či takú sériu alebo celý tréning dokáže dokončiť, ale môže byť príjemne prekvapený, keď sa mu to podarí. Úspech jedného tréningu motivuje k ďalšej a ďalšej polohovkovej sérii. Časom sa budeš môcť sústrediť už aj na časy daného úseku a skracovanie oddychových intervalov na základe tréningovej zóny stanovenej pre každú sériu.

8. Prestaň sa porovnávať

Plávanie je samozrejme súťaživý šport založený na porovnávaní vlastných výkonov s výkonmi ostatných. Je veľmi ťažké zbaviť sa tohto zvyku, ktorý môže podkopať tvoju sebadôveru a zdatnosť vo vode.

Aj keď môže byť výhodné plávať s ostatnými, aby ťa tlačili do intenzity viac, ako dokážeš sám, je potrebné nebyť príliš kritický k svojim schopnostiam alebo rýchlosti. Zmier sa s tým, že už nemáš 20 rokov. Snaž sa byť najlepším plavcom, akého si ty a tvoje telo schopný. Pripojiť sa k tímu masters plavcov alebo podobnej skupine ti môže pomôcť posunúť tréningy na vyššiu úroveň.

9. Užívaj si plávanie aj vo vyššom veku

Je potrebné urobiť určité úpravy, aby si mohol pokračovať v plávaní vo vyššom veku. Nemusí to však nevyhnutne znamenať, že si menej zdatný alebo slabší plavec. Je rovnako dôležité pripraviť sa na bazén fyzicky ako aj psychicky.

Je pravda, že fyzicky už nie si v najlepších rokoch, stále si však schopný veľkých vecí. Odstráň tieto mentálne bariéry a prestaň sa obmedzovať. Na pretekoch masters plavcov môžeš vidieť 80 aj 90-ročných plavcov, ako skáču do bazéna a pretekajú so súpermi, s časom či so sebou samým.

Ľahko by sa dalo tvrdiť, že radosť z plávania musí byť prvým predpokladom, ako sa stať lepším plavcom. Ak máš pred plaveckým tréningom negatívne pocity, je oveľa menej pravdepodobné, že z neho toľko získaš.

Okrem toho sa šanca, že pri plávaní zotrváš dlhodobo, exponenciálne zvyšuje, keď si to užívaš. Čas strávený v bazéne je pre mnohých v danom dni takmer pokojným časom osamote, ktorý im umožňuje sústrediť sa na seba a nenechať sa rušiť alebo rozptyľovať životnými požiadavkami.

Ak chceš získať inšpiráciu, zoznám sa s príbehmi našich klubových plavcov Martinom KarakomPetrom Moravcom, ktorí prišli resp. vrátili sa do bazéna zo zdravotných dôvodov a dnes pravidelne trénujú a pretekajú.

Sprac.: IvFor

Zdroj: 10 tips for older swimmers

Súvisiace články:
9 tipov pre starších plavcov – 1. časť
Ako po plávaní rýchlejšie regenerovať
Zdravotné výhody plávania