Nemusíš byť úspešný, aby si začal

Profil masters plavca – Peter Moravec

petermo_zilina20162

Peter so šiestimi medailami na pretekoch O pohár mesta Žilina 2016 (foto: archív PVK BA)

Pod profilom plavca – veterána si asi väčšina ľudí predstaví človeka, ktorý sa od detstva, prípadne od mladosti, venoval plávaniu. Ak k tomu pridáme informáciu o rekordoch a oceneniach, ktoré tento veterán získal aj na rôznych medzinárodných pretekoch, nikto by nečakal, že s plávaním začal zo zdravotných dôvodov vo vyššom veku. To je príbeh Petra.

Peter, aj keď s plávaním si začal oveľa neskôr, tvoja športová história sa predsa len začala v detstve. Akým športom si sa venoval?

Od 6 rokov som hrával futbal za Slovan Ivánka pri Dunaji. Bol som pohybovo nadaný, tak ma otec ako žiaka ZŠ prihlásil aj do hokejového klubu Slovan Bratislava. Nemali sme vtedy auto, tak na tréningy som ako malý žiak chodieval s veľkým batohom výstroje, častokrát prvým ranným autobusom alebo večer. V čase postupu medzi dorastencov som to vzdal a vrátil som sa k futbalu.

Futbal som hrával za miestny klub. Najskôr na poste stredného útočníka, neskôr na poste štílmachra (stredný a pravý záložník), na sklonku kariéry i stopéra. Obyčajne som patril medzi najlepších strelcov súťaže a dlhé roky som bol aj kapitánom mužstva. Ako vysokoškolák som bol jednu sezónu v Interi Bratislava, potom som pokračoval v obecnom klube až do veku 38 rokov. Po skončení aktívnej činnosti vo futbale som sa venoval sálovému futbalu a rekreačne som robil tenis, volejbal, cyklistiku a lyžovanie. Šport som mal vždy rád. Neskôr som začal aj s manželkou podnikať, veľa som pracoval, menej oddychoval a pribudlo aj viac rôznych problémov a stresov, čo mi následne prinieslo vážne zdravotné problémy, tak so športom som musel skončiť.  

Ako si sa potom dostal k masters plávaniu?

K plávaniu ma priviedli hlavne zdravotné problémy s kolenom, k čomu sa pridružila aj reumatoidná artritída a stával sa zo mňa invalid. Bol som na liekoch a čoraz ťažšie som sa pohyboval. Lekári mi odporučili najmä veľa plávať. Nikdy som nebol aktívny plavec. Môj plavecký štýl bol na úrovni samouka. Plával som len príležitostne na jazere alebo v mori počas dovolenky. Tak som začal po odporučení lekárov chodiť medzi verejnosť na bratislavskú plaváreň Pasienky. Raz som si počas plávania všimol malú skupinu plavcov v dráhe označenej ako „PVK“. Nabral som odvahu a spýtal sa, či by som sa mohol pridať. A tak sa začala moja plavecká kariéra v klube PVK Bratislava.

petermo_maskot_kazan-2015

Spomienkové foto na Majstrovstvách sveta masters 2015 v ruskej Kazani (foto: archív P. Moravec)

Aký bol tvoj „prerod“ z rekreačného plavca na aktívneho? 

Zo začiatku som mal problém preplávať 50 m, keď som išiel cez bolesť stuhnutých kĺbov a nevládal som s dychom, ale nevzdával som to. Zlepšovanie môjho plaveckého štýlu postupovalo pomaly, ale  dialo sa to „ruka v ruke„ so zlepšovaním môjho zdravotného stavu. Určite som v dráhe iným zavadzal, ale som vďačný všetkým klubovým kolegyniam a kolegom, že to so mnou vydržali a pomáhali mi napredovať. Odvtedy sú to už 4 roky. Postupne sa môj zdravotný stav zlepšil natoľko, že som mohol vysadiť lieky asi po 8 mesiacoch intenzívneho plávania a všetky príznaky mojej choroby sa začali vytrácať.

Nielenže sa ti zlepšil zdravotný stav, ale zlepšili sa aj tvoje plavecké časy a výsledky. Pochváľ sa! 

Nakoľko som súťaživý typ, už po pol roku trénovania som sa prihlásil na prvé preteky do Jihlavy a odvtedy sa rád a pravidelne zúčastňujem pretekov spolu s klubovými spoluplavcami. Zo začiatku som obsadzoval posledné miesta, moji rovesníci v pretekoch mi ukazovali chrbát :-), ale postupne sa mi podarilo prepracovať medzi najlepších plavcov v mojej kategórii v SR aj ČR. V posledných 2 rokoch som zaznamenal i slušné umiestnenia v medzinárodnom meradle, pokoril som i slovenský rekord na 200 m prsia v mojej vekovej kategórii 60 – 64 rokov.

Medzi moje najväčšie úspechy zaraďujem popri medailových umiestneniach na medzinárodných majstrovstvách SR a ČR 10. miesto na MS masters na 200 m prsia v ruskej Kazani a 14. miesto v rovnakej disciplíne na tohtoročných ME masters v Londýne. Tiež si vysoko cením dvojnásobné víťazstvo na Svetovom pohári v Prahe v plutvovom plávaní, keď som na 100 i 200 m kraul s plutvami obsadil  1. miesto v mojej kategórii 50 – 64 rokov a na 50 m som skončil druhý.

peter-a-mexikanci_montreal2014

Peter so skupinou mexických pretekárov na Majstrovstvách sveta masters 2014 v Montreale (foto: archív P. Moravec)

Máš športové vzory? Aké sú tvoje plavecké ciele?

Mojim vzorom od prvých pretekov sa stali naši kamaráti z Brna – Rudolf Šmerda a Franto Pokorný, ktorí majú vo svojom veku 70+ stále mladícke vyšportované postavy a obsadzujú popredné miesta v európskom aj celosvetovom meradle. Dosahujú časy, ku ktorým by som sa rád priblížil. V prvom rade však chcem stále plávať a trénovať bez ohľadu na výsledky, nakoľko plávanie sa pre mňa postupne stalo neodmysliteľnou činnosťou, ktorá ma napĺňa, baví a prináša mi radosť.

Obzvlášť v tomto období života je pre mňa plávanie veľmi dôležité. Pomáha mi udržovať sa v zdraví a kondícii, nepoznám lepší spôsob, ako sa zbaviť stresu a „vyčistiť si hlavu“ od bežných starostí, ako si tvrdo zatrénovať, navyše v kolektíve príjemných ľudí a priateľov.

Naviac, účasť na zahraničných pretekoch je pre mňa ideálny spôsob trávenia voľného času aj dovolenky, kedy spájame príjemné s užitočným – zašportujeme si a popri tom vidíme svet,  spoznávame nové mestá, krajiny, nových ľudí, priateľov. 

Nejaký odkaz pre plávaniachtivých, ktorí nikdy neboli aktívni plavci? 

„Nemusíš byť úspešný, aby si začal, ale musíš začať, aby si bol úspešný“ – rád by som odkázal všetkým váhajúcim, že každý začiatok je ťažký, ale nikdy nie je neskoro začať športovať. Trochu pevnej vôle a premáhania v začiatkoch a počas tréningu sa vám mnohonásobne vráti v zdraví, v sebavedomí, pocitoch radosti zo života, ktoré šport so sebou prináša.

Plavecké úspechy Petra Moravca:

Majstrovstvá sveta v plávaní masters 2015, Kazaň
10. miesto - 200 m prsia, AG 60 - 64
Majstrovstvá Európy v plávaní masters 2016, Londýn
14. miesto - 200 m prsia, AG 60 - 64 
Svetový pohár v plutvovom plávaní masters 2016, Praha
1. miesto - 100 m kraul Bi-fins (dve plutvy a šnorchel), AG 50 - 64
1. miesto - 200 m kraul Bi-fins, AG 50 - 64
2. miesto - 50 m kraul Bi-fins, AG 50 - 64
Medzinárodné majstrovstvá ČR v plávaní masters 2016, Pardubice
2. miesto - 50 m prsia, AG 60 - 64 
2. miesto - 100 m prsia, AG 60 - 64
3. miesto - 50 m delfín, AG 60 - 64
Slovenský masters rekord na 200 m prsia na krátkom (25 m) bazéne, AG 60 - 64

(Zhovárala sa: I. Forrová)