Zdravotné výhody plávania

Plávanie je jeden z najzdravších a najbezpečnejších športov. Vo svete sa zaraďuje k dvadsať najpopulárnejším a k najsledovanejším olympijským disciplínam. Je vhodný pre všetky vekové skupiny, pre zdravých, aktívnych ľudí aj zdravotne postihnutých. Profesionálni športovci plávanie zaraďujú do svojej športovej prípravy ako doplnkové, rehabilitačné a kompenzačné cvičenie. Pre bežného aktívneho konzumenta patrí zároveň k najlacnejším športovým aktivitám. Má nespochybniteľné pozitívne zdravotné účinky, takže plavci kategórie masters majú predpoklady žiť aktívne a s dobrým zdravím aj vo vyššom veku. Tu sú najvýznamnejšie zdravotné výhody plávania.

Plávanie patrí k najzdravším a najbezpečnejším športom

Plávanie je vhodné pre všetky vekové skupiny, pre zdravých, aktívnych ľudí aj zdravotne postihnutých (foto: archív IF)

Precvičovanie celého tela

Keďže voda je 800-krát hustejšia ako vzduch, v bazéne sa namáha celé telo a zapájajú sa všetky svaly na prekonanie tejto hustoty. Zlepšuje sa tak sila, posilňujú svaly a zvyšuje metabolizmus.

Spaľovanie kalórií

Väčšou námahou pri prekonávaní hustoty vody sa spaľuje väčšie množstvo kalórií ako pri iných športoch napríklad behu, bicyklovaní či lyžovaní. V závislosti od veku, telesnej hmotnosti, pohlavia aj intenzity pohybu telo za hodinu vo vode dokáže spáliť až 300 – 600 kalórií. Plávanie je ideálny šport na chudnutie a udržanie si telesnej hmotnosti.

Posilňovanie srdca

Plávanie je vynikajúcim kardio tréningom. Zapája srdce, pľúca a obehový systém. Predstavuje účinnú aeróbnu aktivitu so šetrným ale efektívnym dopadom na funkcie srdca. Posilňuje ho a zároveň šetrí, čím pôsobí preventívne proti chorobám srdca, proti infarktu ale aj mozgovej príhode.

Výborná aktivita pre ľudí so zraneniami

Plávanie ovplyvňuje až 90% telesnej hmotnosti vo vode. To znamená, že ľudia s postihnutím, rôznymi zraneniami alebo chorobami sa pohybujú v bezpečnom vodnom prostredí. Nulová gravitácia podporuje polohu tela a zároveň pohyby vo vode stimulujú rôzne svaly v tele. Je dokázané, že plávanie zrýchľuje rekonvalescenciu.

Vhodné športovanie pre ľudí s postihnutím

Rytmické a aeróbne formy cvičenia, akým je plávanie, zapájajú telo aj myseľ. Môže zlepšiť psychickú pohodu a pôsobiť preventívne voči depresiám. U ľudí s pohybovými a svalovými chorobami (napr. artritída, roztrúsená skleróza) aktivita vo vode okrem fyzických benefitov prináša aj zvýšenie sebavedomia zo samostatného pohybu a ovládania svojho tela.

Celoživotná aktivita

Plávanie ako jeden z mála športov je vhodný pre úplne všetky vekové kategórie. Môžu sa mu venovať malé deti, dokonca spolu s rodičmi už bábätká „od kolísky“, ako aj starší aktívne žijúci seniori, vrátane 70 či 80-ročných. Nie je neobvyklé stretnúť na pretekoch masters kategórie aj plavcov vo veku viac ako 90 rokov.

Bezpečná aktivita v tehotenstve

Tým, že voda nadnáša, tehotná žena aj s rastúcim bruškom si môže užívať pocit uvoľnenia a príjemného pohybu aj počas tehotenstva. Vodný šport je nenáročný na kĺby, čo je pre ženy najmä v tehotenstve naozaj dôležité. V tomto období žena nepláva na výkon, ale preciťuje svoje telo, uvoľňuje stuhnuté svalové partie a zároveň iné nenáročne zapája a udržuje v nich potrebný tonus.

Pomáha upraviť spánok

Tak ako viaceré aktivity aj plávanie pomáha upravovať nespavosť. Týmto „celotelovým“ cvičením sa zapájajú všetky svaly, tie sa prirodzene unavia, utlmia organizmus a pripravia ho na spánok, aby počas noci svaly dostatočne zregenerovali.

Zlepšenie nálady

Plávaním sa v mozgu uvoľňujú endorfíny, hormón šťastia, ktoré navodzujú spokojnosť, sebavedomie a uvedomenie si vlastnej hodnoty. Zároveň plávanie je dobrým spôsobom na budovanie sociálnej komunity a pocitu spolupatričnosti ku skupine.

Odbúravač stresu

Výskumy preukázali, že plávanie výrazne potláča stres, napätie a hnev a navodzuje pocit upokojenia. Pravidelné naťahovanie a uvoľňovanie svalov v kombinácii s pravidelným a hlbokým alebo intenzívnym dýchaním dokáže odbúrať stres, a tým prispievať k zlepšeniu mentálneho zdravia.

A na záver bonus pravidelnej aktivity vo vode: plávanie ťa robí šťastným! Tak neváhaj a naplánuj si svoju každotýždennú dávku šťastia.

Zdroje:
Plávanie v tehotenstve. 29.9.2017.
10 Health Benefits of Swimming. 13.11.2019.
Prečo plávanie. Prečo má byť plávanie súčasťou tvojho životného štýlu. 9.8.2013.

Súvisiace články: 
30 minút plávania
Nemusíš byť úspešný, aby si začal

Spracovala: IF