Medzinárodné majstrovstvá SR masters 2023

Trenčín, 25m bazén – Mestská krytá plaváreň, 1. – 2. apríl 2023

Veteránski plavci sa po roku stretli na Medzinárodných majstrovstvách Slovenska v plávaní kategórie masters. Do mesta Trenčín pricestovali zo siedmich krajín a sedemdesiat jeden klubov. Masters plavci PVK Bratislava boli zastúpení desiatimi veteránmi.

Prvý aprílový víkend sa stretli slovenskí aj zahraniční masters plavci na ďalšom ročníku Medzinárodných majstrovstiev SR v plávaní masters. Šampionát zorganizovala Slovenská plavecká federácia a Trenčiansky plavecký oddiel pod záštitou primátora mesta Richarda Rybníčka. Veteráni pretekali tri poldne v krytom bazéne Mestskej plavárne pod trenčianskym hradom. Zahraniční účastníci pricestovali z Českej republiky, Maďarska, Poľska, Rakúska, Ukrajiny a Veľkej Británie. Nechýbali veteráni zo slovenských klubov. Celkom 244 pretekárov (104 žien, 140 mužov) reprezentovalo 71 plaveckých klubov zo 7 krajín. O tituly medzinárodného majstra Slovenska pre rok 2023 a ďalšie medaily bojovali v tridsiatich dvoch individuálnych a šiestich štafetových disciplínach.

Medinárodné majstrovstvá SR v plávaní kategórie masters pre rok 2023, Trenčín

Ženy pripravené na štart v disciplíne 50 m voľný spôsob

Najpočetnejšie zastúpený bol slovenský klub – Plavecký seniorsky klub Žilina s 15 pretekármi. Náš klub PVK Bratislava reprezentovalo 10 plavcov (4 ženy a 6 mužov). Bohatá účasť a prajná súťažná atmosféra priniesla niekoľko výborných výsledkov, národných rekordov a zlepšených osobných výkonov. Súčasťou bolo aj vyhlásenie najúspešnejších plaveckých športovcov a klubov za rok 2022 v plávaní, diaľkovom plávaní, zimnom plávaní, synchronizovanom plávaní a vodnom póle.

Medaily pre PVK Bratislava

V každej individuálnej disciplíne boli vyhodnocované výkony a poradie vo všetkých vekových kategóriách podľa zaplávaných časov a v otvorenej kategórii podľa bodovej hodnoty výkonov. Plavci PVK Bratislava získali spolu tridsať medailových umiestnení v jednotlivých vekových kategóriách – 12 zlatých, 9 strieborných a 5 bronzových medailí. K nimi pridali ďalšie štyri medailové umiestnenia v štafetách – 2 zlaté, 1 strieborné a 1 bronzové.

V individuálnych disciplínach sa najviac darilo Milanovi Rovňákovi, ktorý 4 individuálne štarty premenil na 4 medaily (3 zlaté, 1 bronzová). K nim si ešte vyplával 3 štafetové medailové umiestnenia (1 – 1 – 1).  Dve zlaté umiestnenia z dvoch štartov vo svojej kategórii získal Matej Macho. Jednu zlú a jednu bronzovú medailu a ďalšiu striebornú v štafete vybojoval Peter Mičunek.

Medzi ženami tri individuálne štarty premenili na tri rovnaké medaily zhodne Anna Palásková a Ivica Forrová (2 – 1 – 0), pričom prvá pridala ešte 1 zlaté štafetové umiestnenie a Iv. Forrová 2 zlaté a 1 bronzovú medailu za štafety. Darilo sa aj Ľudmile Vrbovej, v individuálnych disciplínach získala zbierku 1 – 2 – 0  a ďalšie 2 medaily (1 – 0- 1) v štafetách.

Milan Rovňák a Ivica Forrová sa v celkovej medailovej štatistike z našich klubových pretekárov umiestnili najvyššie – na 33. mieste (4 – 1 – 2) resp. 34. mieste (4 – 1- 1).

Kluboví plavci pridali do zbierky štyri štafetové pódiové umiestnenia. Ženský tím v polohovkovej štafete v kategórii AG 240+ získal zlatú pozíciu za čas 3:02,00. Ďalšie zlato a zároveň slovenský rekord pridalo kraulové mixové kvarteto v kategórii AG 240+ časom 2:18,11. Tento čas bol však následne prekonaný žilinským tímom. Mixový polohovkový tím vybojoval bronzovú priečku v kategórii AG 240+ časom 2:50,44. Najmladší klubový tím AG 160+ v štafete 4 x 50 m polohový pretek muži časom 2:16,97 obsadil 2. miesto. Všetci členovia štafiet si obohatili svoju medailovú zbierku o ďalšie cenné kovy.

Štafetové polohovkové kvarteto – zľava P. Moravec, Ľ. Vrbová, Iv. Forrová, M. Rovňák

Slovenské rekordy

Na šampionáte bolo vytvorených celkom 42 nových slovenských masters rekordov v rôznych vekových kategóriách, individuálnych aj štafetových disciplínach. Plavci PVK BA prispeli šiestimi rekordmi:

• Ivica Forrová, na 50 m voľný spôsob v kategórii AG 60+ prekonala bradatý rekord z r. 2010 časom 0:34,41
  • Zuzana Košťálová, 50 m motýlik AG 45+, 0:33,95
  • Anna Palásková, 50 m znak, AG 75+, 1:01,59
  • Matej Macho, 200 m znak, AG 35+, 2:26,69
  • štafeta 4 x 50 PP mix, AG 240+ v zložení Vrbová, Moravec, Rovňák, Forrová 2:50,44; rekord bol v zápätí v ďalšej rozplavbe prekonaný tímom PSK Žilina
  • štafeta 4 x 50 K mix, AG 240+, Košťálová, Moravec, Forrová, Rovňák, čas 2:18,11.

Najhodnotnejšie výkony

Organizátori ocenili aj najhodnotnejší ženský a mužský výkon šampionátu. Medzi ženami cenu získala Češka Gabriela Kostková za výkon v disciplíne 50 m motýlik v čase 0:29,62 a s bodovou hodnotou 96,08. Z mužov aj tento rok bol ocenený Plzenčan Vlastimil Havlíček za 94,96 bodov dosiahnutých v disciplíne 50 m voľný spôsob časom 0:24,81.