12 novoročných predsavzatí každého plavca

Príchod nového roka je ideálnym časom na reflektovanie uplynulých 12 mesiacov. Každý plavec, vrátane masters plavca, máva v priebehu celého roka lepšie aj horšie obdobia, zažíva svoje vzostupy aj pády. Novoročné predsavzatia na nadchádzajúci plavecký rok ti môžu pomôcť k dosiahnutiu tvojich osobných športových cieľov. 

Ilustračné foto: archív PVK BA

Tu je 12 novoročných predsavzatí, ktoré by mal zvážiť každý plavec bez ohľadu na vek a výkonnosť.

 1. Jedz zdravo

Aj keď my plavci potrebujeme väčší počet kalórií než priemerný človek, neznamená to, že by sme mali naplniť túto potrebu nezdravými potravinami. Zdravé tuky, zelenina, ovocie, sacharidy a bielkoviny by mali byť správne vyvážené. O zlepšení svojich stravovacích návykov sa môžeš poradiť s odborníkom na výživu alebo trénerom.

 1. Na pretekoch zostaň sústredený

Mnohí z nás počas pretekov uviaznu myšlienkami kdesi v okolitom svete, pred pretekmi znervóznejú alebo sú inak rozptyľovaní. Aj keď sa cítiš príliš nervózny, udržanie pozornosti na pretekársku atmosféru a sústredenie sa na získavanie nových skúsenosti z každého jedného prebiehajúceho preteku ti nielen pomôže vo výkone, ale tiež zdôrazní silnú dynamiku tvojho tímu.

 1. Posilni kvalitu pred kvantitou

Nezabudni na maličkosti! Nevzdaj sa správnej techniky na úkor dosiahnutia cieľového času či na pretekoch alebo v tréningu. Zlá technika nielenže nezlepší tvoj výkon, naopak, mohla by ti ublížiť v dlhodobom horizonte. Zameraj sa na detaily! Aj keď kvantita je niekedy nutná, kvalita by mala vždy zostať prioritou.

 1. Tráv čas so svojimi spoluplavcami aj mimo bazéna

Tvoji tímoví kolegovia rozumejú tvojim každodenným bojom. Môžu ťa chápať pravdepodobne viac než ktokoľvek iný. Ty a tvoji kolegovia by ste si mohli navzájom poradiť, povzbudiť sa.

 1. Spi viac

Regenerácia je rozhodujúca časť tréningového procesu, na ktorú sa často zabúda. Tvoj mozog a telo si potrebujú oddýchnuť, aby mohli podávať výkon na vysokej úrovni.

 1. Vyskúšaj niečo nové

Nehovorím, že máš zmeniť svoj primárny štýl alebo najlepšiu disciplínu, ale neboj sa plávať na tréningu aj svoj najhorší štýl alebo vzdialenosť, na ktorú nie si zvyknutý. Nemusíš v tom byť dobrý, ale niekedy to môže byť zábavné skúšať nové veci. Ak nič iné, bude to dobrá prestávka z tréningu stále toho istého štýlu a disciplíny. Kto vie, možno sa ti to nakoniec zapáči!

 1. Trénuj si mozog

Môžeš byť fyzicky pripravený na preteky, ale si aj mentálne? Plávanie sa často javí ako mentálna hra, pokiaľ ide o sebadôveru a prípravu. Investuj preto nejaký čas na to, aby si svoj mozog nastavil na preteky.

 1. Rob si tréningové záznamy

Mnoho plavcov ťaží zo svojich záznamov o najlepších tréningových časoch, tréningových sériách, ktoré sa im páčili alebo naopak, alebo o zmenách záberu. Takéto záznamy ti tiež môžu pomôcť na konci každej sezóny alebo roka premýšľať o svojom ďalšom postupe. Čas, ktorý venuješ písaniu poznámok, by ti mohol pomôcť zlepšiť časy v pretekoch.

 1. Komunikuj s klubovými odborníkmi

Plavecký a kondičný tréner, výživový konzultant, športový psychológ, fitness kouč sú na to, aby ti pomohli. Využi tie možnosti, ktoré máš k dispozícii, aj keď v klube nemáte všetky. Rozprávaj sa so svojím trénerom. To ti môže dať ďalšiu výhodu pred konkurenciou.

 1. Reflektuj, nekonaj neuvážene

Je v poriadku, ak si po menej vydarenom preteku nahnevaný. Hoci tieto emócie sú normálne, tento rok využi svoje horšie výkony na reflexiu, nereaguj nepremyslene a nekonaj neuvážene.

 1. Podeľ sa o svoje znalosti

Spravidla sú v skupine aj mladší a menej skúsení plavci, ktorí by mohli ťažiť z tvojich znalostí a skúseností. Pouvažuj, ako im môžeš aspoň trochu pomôcť zlepšiť sa alebo si jednoducho užívať plávanie trochu viac. Mohol by si im takto zmeniť pohľad na plávanie, alebo dodať iskru do ich motivácie.

 1. Bav sa športom

Nezabudni na to, aby si sa športom bavil. Máš za sebou mesiace a roky tvrdého trénovania a ďalšie ťa čakajú. Tak skús, aby si sa tento rok pri športovaní čo najviac zabával.

(Z originálu preložila I. Forrová, zdroj: Maddie Strasen, Swimming World College Intern: 12 New Year’s Resolutions Every Swimmer Should Have)