Prečo plávanie

Prečo má byť plávanie súčasťou tvojho životného štýlu

Mnoho ľudí bicykluje, alebo behá, aby sa dostali do kondície, ale nemyslia na plávanie ako na ďalšiu významnú cestu k zdravšiemu životnému štýlu. A to je chyba. Plávanie je totiž zdravá a príjemná športová aktivita!
plavanie_zivotny_styl
Vieš, že aj rekreačné plávanie môže spáliť približne 200 kcal za  pol hodiny a rýchle plávanie kraulom môže spáliť toľko kalórií ako beh rýchlosťou takmer 13 km za hodinu?

Tu je niekoľko ďalších faktov, ako môže plávanie prispieť k tvojmu zdraviu a fyzickej kondícii:

  • Keďže voda je asi 800-krát hustejšia ako vzduch, v bazéne sa viac namáhaš a môžeš spáliť viac kalórií ako mimo neho. Na 1 km plávania spotrebuješ štyrikrát viac energie ako pri 1 km behu. Plávanie je ideálny šport na chudnutie a udržanie si telesnej hmotnosti.
  • Bolo preukázané, že u žien dochádza po plávaní k zníženiu napätia, depresie a hnevu. Pre všetkých plavcov platí, že plávaním potláčajú stres.
  • Najmenej jeden zo šiestich ľudí v Británii trpí depresiou, slovenská Liga za duševné zdravie uvádza, že rôzne príznaky depresie sa môžu vyskytnúť až u tretiny obyvateľstva – rytmické a aeróbne formy cvičenia, ako je plávanie, môžu zlepšiť psychickú pohodu.
  • Plávanie má vplyv až na 90% telesnej hmotnosti vo vode, čo znamená, že ľudia s postihnutím, zraneniami alebo chorobami, ako je artritída, sa môžu hýbať v príjemnom a pre nich bezpečnom vodnom prostredí. Plávaním sa precvičuje celé telo.
  • Podpora vody umožňuje ľuďom trpiacim artritídou menej bolestivé pohyby v postihnutých kĺboch a zároveň posilní podporné svaly. Plávanie môže tiež znížiť riziko artritídy tým, že pomáha udržať bežnú svalovú silu a normálnu kĺbovú štruktúru.
  • Venovanie sa fyzickej aktivite, ako je plávanie, pôsobí preventívne voči ochoreniam a stavom, ktoré spôsobujú stratu funkčnosti v neskoršom živote. Kedže nezaťažuje kĺby, chrbticu ani väzy, je vhodné pre všetky vekové kategórie, udrží ťa fit po celý život.
  • Pri plávaní zapojíš takmer všetky svalové skupiny. Svalstvo sa rytmicky napína a uvolňuje, čo znamená, že pravidelná plavecká aktivita pekne tvaruje postavu. Výrazne sa posilňujú svaly okolo chrbtice, čím sa zmierňujú bolesti chrbta, podporuje sa správne držanie tela a zrýchľuje sa rekonvalescencia. Rôzne plavecké spôsoby stimulujú rôzne svaly v tele, takže si môžeš vybrať, ktoré svaly budeš viac spevňovať.
  • Plávanie posilňuje a zároveň aj šetrí srdce, tým pôsobí preventívne proti infarktu a mozgovej príhode. Pri plávaní sme zväčša vo vodorovnej polohe, takže srdcový sval nemusí prekonávať gravitáciu a pumpovať krv hore.
  • Hydrostatický tlak vody zlepšuje prekrvenie svalov a celého tela. Predovšetkým tým, že cievny, žilový a lymfatický systém pracuje vo vode oveľa intenzívnejšie.
  • Tlak vody spôsobuje posun objemu krvi z obvodu tela do hrudníka. Tým sa zvyšuje venózny tlak, čo vedie k zníženiu srdcovej frekvencie. Vo vode sa tak dosiahne jej zníženie až o 20 úderov za minútu. Budeš cvičiť rovnakou intenzitou, ale s nižšou tepovou frekvenciou. Toto je možné iba v bazéne!

Čo môžeš urobiť pre svoje telo za 30 minút

(Voľne spracované zo zdrojov:    http://www.swimming.org/swimfit, http://stromzdravia.sk/zdrava-chrbtica/plavanie-pomaha-chrbtici/