Pravda o športových nápojoch

Foto so súhlasom winnond na FreeDigitalPhotos.net

 

 

Na trhu je množstvo rôznych športových nápojov, ktoré ponúkajú niečo nové, niečo iné, niečo viac prospešné.

Veľa športových nápojov, ktoré si môžete zakúpiť v obchodoch, tvrdí, že dopĺňa energiu, zlepšuje vytrvalosť a výdrž, hydratuje, obnovuje elektrolyty a iné. Ale aká je pravda o športových nápojoch? Sú nejaké výhody z ich užívania v porovnaní so starou dobrou H2O?

Pred tréningom sa vyhnite predmiešaným nápojom

Zatiaľ čo športové nápoje nahrádzajú stratené zásoby energie a dôležité elektrolyty, predávané predmiešané fľaškové varianty majú často vysoký obsah uhľohydrátov a umelých sladidiel.

Ak si ich dáte pred plaveckým tréningom, môžu vám zaťažiť celý organizmus, spomaliť vstrebávanie tekutín a dokonca spôsobiť zníženie výkonu.

Preto sú vhodnejšie po tréningu, keď si telo vyžaduje niečo sladké, aby sa nahradila stratená energia spotrebovaná počas neho. Najlepším spôsobom je dať si ich ako doplnok k potréningovému proteínovému koktejlu.

Pomôžte svojmu metabolizmu

Aby ste pomohli svojmu telu stráviť proteínový koktejl, mali by ste konzumovať nejakú formu uhľohydrátov. Rýchly nárast energie získanej z fľaškových športových nápojov je dostatočný na to, aby umožnil optimálnu absorpciu a syntézu proteínov do svalov.

Ak však chcete používať fľaškové nápoje počas tréningov, najlepšou možnosťou je, aby ste ich riedili rovným dielom s vodou. To pomôže znížiť pravdepodobnosť zaťaženia organizmu, zároveň vám ušetrí nejaké peniaze.

Hypertonické, hypotonické a izotonické

Je dôležité poznamenať rozdiel medzi izotonickými, hypotonickými a hypertonickými nápojmi. Zatiaľ čo sa o mnohých komerčných športových nápojoch tvrdí, že sú izotonické, v skutočnosti sú často hypertonické.

Izotonické športové nápoje obsahujú rovnaké koncentrácie soli a cukru, elektrolytov, ako vaše telo. Takže, ako už asi predpokladáte, hypotonické športové nápoje obsahujú nižšie hladiny elektrolytov ako vaše telo a hypertonické obsahujú vyššie hladiny.

Dôvodom toho, prečo mnohé nápoje, ktoré tvrdia, že sú izotonické, sú v skutočnosti hypertonické, je odlišná úroveň elektrolytov v tele každého človeka.

Tajomstvo je v mixe

Aby ste získali optimálnu hladinu elektrolytov šitú na mieru, jednou z najlepších možností je miešanie vlastných izotonických nápojov z prášku a vody.

Lacnejšou verziou je namiešať si nápoj s ovocnou šťavou a pridaním štipky soli. Soľ neovplyvní chuť nápoja, ale poskytne správne množstvo sodíka a uhľohydrátov, ktoré telo potrebuje pre optimálnu rehydratáciu a regeneráciu!

Päť jednoduchých pravidiel

  1. Ak sa počas cvičenia nepotíte, mali by ste piť len čerstvú vodu.
  2. Snažte sa nekupovať hotové fľaškové nápoje, namiešajte si vlastné drinky s použitím prášku a vody.
  3. Ak cvičíte pri nižších teplotách, pite 5 – 6 %-nú zmes prášku a vody.
  4. Ak cvičíte pri vyšších teplotách, pite 3 – 5 %-nú zmes prášku a vody.
  5. Ak si predsa len kupujete predmiešané nápoje, vždy ich pite až po ukončení tréningu, alebo ich zrieďte s vodou, aby sa znížila šanca zaťaženia organizmu.

(Z originálu: The truth about sports drinks, www.swimming.org; preložila Katarína Turková)