Polročná bilancia úspechov

Prvých šesť mesiacov tohto roka prinieslo viacero úspešných výsledkov pre náš klub a jeho členov. Súťažili sme na deviatich domácich a zahraničných pretekoch, vyplávali sme viacero medailí, niektorí z nás si zaplávali svoje osobné najlepšie časy, alebo zlepšili výkony sezóny a výkony v rámci danej vekovej kategórii. Radosť nám priniesli nové národné rekordy v individuálnych aj štafetových disciplínach.

radost-z-pretekania

Počas pretekania na ME masters v Londýne

Kde sme pretekali

Už tradične sme pretekársku sezónu nového kalendárneho roka otvorili marcovým päťbojom v krátkom 25 m bazéne – XXVIII. Velká cena města Brna v plaveckém pětiboji seniorů, Brno, Česká republika. O týždeň neskôr súťažil náš člen Peter Nahálka u južných susedov na XIX. Nemzetkozi Szenior Úszóverseny – Gáspár Ervin emlékverseny v Békéscsabe, Maďarsko. Prvý aprílový víkend sa masters plavci, vrátane našich šestnástich členov, stretli vo veľkom počte na národnom otvorenom šampionáte v krátkom bazéne nového moderného plaveckého areálu v Šamoríne – Čilistove – Medzinárodné Majstrovstvá Slovenska v plávaní masters 2016. Okrem osobných úspechov sme tu zaznamenali aj tímové rekordné a pódiové výsledky. Posledný aprílový víkend pretekala naša nová členka Ivana Hanuljaková v maďarskom meste Szentes na pretekov pre seniorov – XXI. Nemzetkozi Szenior Úszóverseny. Aj tento rok sme sa zúčastnili na jarnom českom šampionáte, tentokrát na dlhom 50 m bazéne pekného pardubického aqua centra – XXXIII. Mezinárodní mistrovství ČR v plaváni Masters. Vyvrcholením jarnej ale aj celoročnej pretekárskej sezóny nielen pre našich štyroch členov bol májový európsky šampionát – XVI. LEN European Masters Championships, London Aquatics Centre v Londýne, Veľká Británia. V tom istom termíne ukončila jarnú pretekársku sezónu členka Ivica Forrová na blízkom viedenskom šampionáte v dlhom 50 m bazéne – 14th Vienna International Long Course Swimming Championship.

To, že „tradiční“ plavci môžu uspieť aj v iných odvetviach vodných športov a pri tom stráviť zaujímavý pretekársky víkend a zábavu, ukázali naši dvaja členovia Peter Majerík a Peter Moravec. V júni odcestovali do Prahy na medzinárodné preteky veteránov v špecifickom plaveckom odvetví – 3. ročník Svetového pohára v plutvovom plávaní masters. Nezaostali však ani ďalší spoluplavci a na 4. ročníku Ružinovského maratónu a Majstrovstvách Slovenska pretekali v diaľkovom plávaní v Bratislave na Zlatých pieskoch. Veríme, že ich medailové úspechy s pretekárskymi plutvami aj na otvorenej vode môžu byť inšpiráciou aj pre ďalších veteránov.

Čo sme dosiahli

V prvých šiestich mesiacov tohto roka sa podarilo našim ôsmim klubovým členom PVK Bratislava zlepšiť, vytvoriť alebo dokonca opakovane prepísať spolu tridsaťšesť (36) národných rekordov viacerých vekových kategórií v dlhom aj krátkom bazéne. Úspešnejšie boli ženy, a to s dvadsiatimi dvomi (22) rekordmi, muži zaknihovali osem (8) nových rekordov. K nim sme ešte pridali šesť (6) štafetových slovenských rekordov v ženských (2), mužských (2) aj mixových (2) štafetách v troch rôznych vekových kategóriách. Slovenské národné rekordy vytvorili:

  • Zuzana Košťálová – najúspešnejšia členka a dlhoročná pretekárka utvorila 8 rekordov
  • Zuzana Špániková – vo svojej prvej pretekárskej sezóne dosiahla 7 rekordov, tie však vzápätí prepísala Zuzana Košťálová s výnimkou rekordu na 800 m kraul
  • Ivica Forrová – 3 rekordy v kraulových šprintoch na dlhom aj krátkom bazéne
  • Peter Országh – po jednom rekorde na 50 a 100 m prsia a 50 m kraul
  • Peter Pošvanc – dve národné zlepšenia na 50 m znak a jedno zlepšenie v delfínovom 50 m špinte
  • Silvia Lerch – 2 rekordy na dlhých kraulových tratiach 400 a 800 m
  • Barbora Demečková – 2 rekordné zápisy na 50 a 100 m prsia
  • Peter Nahálka – 2 rekordy na dlhom bazéne v disciplínach pre Petra neštandardných – 200 m znak a 200 m polohový pretek

Priebežnú evidenciu slovenských národných aj osobných masters rekordov pravidelne zverejňuje stránka venovaná slovenskému masters plavániu.

Jeseň prináša niekoľko zaujímavých pretekov u nás a v susedných štátoch. Prajeme preto príjemné oddychové leto a zozbieranie síl a novej motivácie pre druhú polovicu roka 2016!