Plavecké obrátky

Plavecké obrátky sú neoddeliteľnou súčasťou plávania a výkonu plavca na tréningu a predovšetkým v pretekoch. Obrátkou na stene sa plavec otočí o 180°. Správne technicky vykonanou obrátkou môže dosiahnuť zrýchlenie ale čiastočne aj odpočinok. Naopak, nesprávna obrátka môže viesť k výraznému spomaleniu a zhoršeniu výsledného času pretekára, alebo dokonca k diskvalifikácii.

V bazénovom plávaní rozlišujeme obrátky základné a kotúlové. Rozoznávame tiež rôzne obrátky, ktoré sú povolené pre jednotlivé plavecké štýly. Celá obrátka má niekoľko fáz začínajúc naplávaním, dohmatom na stene buď rukou/rukami alebo nohami, cez samotné otočenie, odraz a doplnkové pohyby až po nasadenie prvého plaveckého tempa.

Polohové preteky sú obľúbenou disciplínou medzi masters plavcami, či už je to šprintérska polohovka, alebo dlhšie varianty na 200 a dokonca 400 m. Striedanie všetkých štyroch plaveckých štýlov v presnom poradí – motýlik, znak, prsia a kraul však znamená aj striedanie rozličných povolených a predpísaných obrátok. Tie môžu výrazne rozhodnúť o dosiahnutom čase, hlavne na krátkom 25-metrovom bazéne a v šprintérskom variante polohovky. Obrátky v polohovke sú špecifické, tvoria ich rôzne zmeny polôh tela aj končatín, rôzne dotyky steny, a to podľa toho, ako sa striedajú jednotlivé plavecké štýly. Iná je obrátka z motýlika na znak, iná zo znaka na prsia a rozdielna je aj pri zmene prsiarskeho úseku na kraulový. Pri obrátke zo znaka na prsia sú povolené dokonca až tri rôzne obrátky.

Prinášame sériu 6 video záznamov s detailami jednotlivých obrátok každého plaveckého štýlu aj polohového preteku a so spomalenými zábermi (autor: SwimTechnique TV) a 1 video záznam tretieho spôsobu tzv. „crossover“ obrátky zo znaka na prsia  (autor: Swim Affect). Stačí si už len naštudované obrátky a ich správne vykonanie osvojiť opakovaným trénovaním. Výsledný čas na pretekoch ťa iste poteší.

 aktualizované 23. okt. 2014