Medzinárodné majstrovstvá SR v plávaní masters 2019

Košice, 50 m krytý bazén, 30. – 31. marec 2019

Posledný marcový víkend sa uskutočnili každoročné Medzinárodné majstrovstvá Slovenska v plávaní masters. Do Košíc pricestovalo takmer 160 plavcov reprezentujúcich štyridsať klubov z troch krajín. Plavci PVK Bratislava boli aj tento rok pri tom.

Masters plavci PVK Bratislava na Majstrovstvách Slovenska v plávaní masters 2019 v Košiciach

Úspešný tím PVK Bratislava v Košiciach

V sobotu 30. 03. 2019 sa na 50-metrovom bazéne v Košiciach začal slovenský plavecký masters šampionát so zahraničnou účasťou veteránov z troch krajín – Česká republika, Maďarsko a Slovensko. Celkom 157 prihlásených pretekárov (97 mužov a 60 žien) zo štyridsiatich klubov súťažilo v dvanástich individuálnych a dvoch štafetových disciplínach o tituly medzinárodného majstra Slovenska v kategórii masters pre rok 2019.

Najpočetnejšie zastúpené boli slovenské kluby – Športový klub plávania Košice (21 plavcov), Nereus Žilina (16 plavcov) a PKM – Turčianski raci Martin (14 plavcov). Náš klub PVK Bratislava reprezentovalo 9 plavcov (4 ženy a 5 mužov) z pôvodne prihlásených 11 plavcov. Zo zahraničia pricestovalo 28 športovcov. Celková účasť bola opäť nižšia, tentokrát o 35 plavcov v porovnaní s už zníženou účasťou v roku 2018.

Medailová štatistika klubov

Plavci súťažili v dvanástich individuálnych disciplínach mužov a žien a po troch štafetových mužských, ženských a mixových disciplínach. V každej individuálnej disciplíne boli vyhodnocované výkony a poradie v jednotlivých vekových kategóriách v otvorenej kategórii. Tohtoročným klubovým víťazom s bohatou medailovou zbierkou sa stal domáci Športový klub plávania Košice (37 – 13 – 7).

PVK Bratislava v celkovej medailovej štatistike vo všetkých vekových kategóriách obsadil šiestu priečku s dvadsiatimi siedmimi medailami (14 – 9 – 4). V kategórii „open“ bola bilancia našich plavcov 2 – 0 – 2. Cenné „open“ kovy získali tri plavkyne – Z. Košťálová obe zlaté za 50 a 100 m voľný spôsob, B. Demečková bronzovú medailu v disciplíne 50 m motýlik a S. Lerch bronzovú medailu na trati 800 m voľný spôsob.

Plavci PVK Bratislava v centre Košíc pred pretekmi Majstrovstvá Slovenska v plávaní masters 2019

Predpreteková prechádzka v krásnom centre Košíc

Medailová štatistika plavcov

Z plavcov PVK Bratislava sa s celkovo piatimi zlatými medailami individuálnymi a open (5 – 0 – 0) umiestnila najlepšie Zuzana Košťálová. Štyri medaile (3 – 0 – 1) nazbierala Silvia Lerch. Barbora Demečková odchádzala s piatimi cennými kovmi (2 – 2 – 1) a Ľudmila Vrbová si vyplávala dve zlatá (2 – 0 – 0).

Medzi našimi klubovými mužmi získal najpočetnejšiu zbierku individuálnych medailí Martin Karak (1 – 3 – 1), Peter Moravec má dve medailové ocenenia (1 – 1 – 0) a Peter Mičunek pozbieral tri medaile (0 – 0 – 3).

Celkom získali plavci PVK Bratislava na tohtoročných majstrovstvách rovnako ako v predošlom roku 31 medailí (16 – 9 – 6). Viac sa darilo ženám, vybojovali dvadsaťjeden medailí (14 – 5 – 2) a muži si odniesli desať (2 – 4 – 4).

Medailová štatistika štafiet

Aj napriek chorobám v radoch našich klubových plavcov sme vytvorili pôvodne plánovaný počet päť štafiet. Odmenou nám bolo celkovo 5 štafetových medailových kovov (2 – 3 – 0).

Jedno strieborné umiestnenie si vyplával mužský tím na 4 x 50 m polohový pretek (AG 160+) v zložení Karak, Moravec, Reguli, Mičunek.

Najtesnejsie víťazstvo o 0,37 sek. získala mix kraulová štafeta (AG 160+) v zložení Demečková, Reguli, Košťálová, Mičunek. V rovnakej disciplíne si striebro vyplávalo kvarteto Berec, Lerch, Vrbová, Moravec (AG 240+). V nedeľu si poradie naše štafety vymenili v disciplíne 4 x 50 m polohový pretek mix – zlato si odnáša Vrbová, Berec, Moravec, Lerch (AG 240+) a striebro  Košťálová, Karak, Mičunek, Demečková (AG 160+).

Najhodnotnejšie výkony

Najhodnotnejšie výkony šampionátu dosiahla medzi ženami Zuzana Mimovičová, ŠKP Košice za bodovú hodnotu výkonu 94,15 bodov na 50 m prsia časom 34,22 a medzi mužmi Bratislavčan Marian Horínek, VŠK UK Bratislava časom 0:57,68 na 100 m voľný spôsob s 93,53 bodmi.

Úspešné masters plavkyne PVK Bratislava na Majstrovstvách Slovenska v plávaní masters 2019 v Košiciach

zľava zhora: B. Demečková, Z. Košťálová, Ľ. Vrbová a S. Lerch

Úspešní masters plavci PVK Bratislava na Majstrovstvách Slovenska v plávaní masters 2019 v Košiciach

5. Peter Berec – 74,85 bodov a 50 m prsia časom 0:42,59

K výsledkom a medailám srdečne blahoželáme!

Čakajú nás ďalšie preteky na Slovensku aj v susedných krajinách a vrchol pretekárskej sezóny v auguste – Majstrovstva sveta masters v Gwangju, Južná Kórea.