Medzinárodné majstrovstvá SR v plávaní masters 2018

Spišká Nová Ves, 25 m krytý bazén, 7. – 8. apríl 2018

Prvý aprílový víkend je tradične vyhradený masters plavcom. Na Medzinárodné majstrovstvá Slovenska do Spišskej Novej Vsi pricestovalo takmer dvesto plavcov reprezentujúcich štyridsaťšesť klubov z piatich krajín. Slovenskí veteráni vytvorili celkom 54 národných rekordov. Plavci PVK Bratislava obsadili v medailovej štatistike „open“ piatu priečku.

Masters plavci PVK Bratislava na pretekoch - Majstrovstvá Slovenska v plávaní masters 2018, Spišská Nová Ves

Plavecký tím PVK Bratislava

Prvý aprílový víkend sa na 25-metrovom bazéne v Spišskej Novej Vsi konal slovenský masters šampionát so zahraničnou účasťou veteránov z piatich krajín – Česká republika, Izrael, Maďarsko, Rakúsko a Slovensko. Celkom 192 prihlásených plavcov (121 mužov a 71 žien)  zo štyridsaťšesť (46) klubov súťažilo o tituly medzinárodného majstra Slovenska v kategórii masters pre rok 2018 v trinástich individuálnych a štyroch štafetových disciplínach.

Najpočetnejšie zastúpenie mali slovenské kluby – Swimming Sport Club Košice (20 plavcov) a PKM – Turčianski raci z Martina a Klub plaveckých športov Nereus Žilina (po 14 plavcov). Náš klub PVK Bratislava reprezentovalo 10 plavcov (6 žien a 4 muži). Zo zahraničia pricestovalo 39 športovcov.

Medailová štatistika klubov

Plavci súťažili v trinástich individuálnych disciplínach mužov a žien a troch štafetových mužských, ženských a mixových disciplínach. Okrem medailí vo vekových kategóriách boli v každej individuálnej disciplíne vyhodnocované aj výkony v otvorenej kategórii. Najúspešnejším klubom v open kategóriách sa stal český klub NEPTUN Masters Praha s desiatimi medailami (8 – 1 – 1). Hneď za ním sa umiestnil bratislavský klub VŠK UK so šestnástimi medailami avšak „len“ s piatimi zlatými (5 – 7 – 4).

PVK Bratislava v medailovej štatistike „open“ obsadil piatu priečku s tromi medailami (2 – 0 – 1), ktoré získali dve plavkyne – Z. Košťálová obe zlaté za 50 a 100 m voľný spôsob a I. Forrová bronzovú medailu v disciplíne 50 m voľný spôsob.

Majstrovstvá Slovenska v plávaní masters 2018, Spišská Nová Ves - umiestnenie plavkýň PVK Bratislava

Prvé a tretie miesto v kategórii open na 50 m voľný spôsob pre PVK BA – Z. Košťálová a I. Forrová

Medailová štatistika plavcov

Tohtoročnú najhodnotnejšiu medailovú zbierku spomedzi všetkých pretekárov si vyplávala česká veteránka Hana Bohuslávková, NEPTUN Masters Praha – dvanásť medailí (11 – 1 – 0). Z mužov získal Lukáš Vachan z PK Kúpele Piešťany trinásť medailí (10 – 2 – 1).

Z plavcov PVK Bratislava sa so šiestimi medailami (4 – 1 – 1) umiestnila najlepšie Ivica Forrová na 37. priečke. Tesne za ňou na 40. pozícii Zuzana Košťálová za 4 zlaté umiestnenia. Štyri medaily (2 – 1 – 1) pozbierala Anna Palásková (66.) a s rovnakým počtom štyroch medailí (0 – 2 – 2) ukončila preteky Silvia Lerch (122.). Jana Lenčéšová (0 – 2 – 1) 125. a Ivana Hanuljaková (0 – 1 – 1) 147. miesto.

Medzi našimi klubovými mužmi bol najvyššie hodnotený Peter Moravec  za tri medailové ocenenia (2 – 1 – 0) na 69. pozícii. Peter Mičunek so štyrmi medailami (1 – 1 – 2) skončil v poradí 99. a Martin Karak, klubový nováčik na národnom šampionáte získal najviac medailí spomedzi našich mužov (0 – 3 – 2), čo mu vynieslo 120. pozíciu v celkovej medailovej štatistike.

Úspešní plavci PVK Bratislava na Majstrovstvách Slovenska v plávaní masters 2018, Spišská Nová Ves

Medailová žatva tímu PVK Bratislava

Celkom získali plavci PVK Bratislava na tohtoročných majstrovstvách 31 medailí (13 – 8 – 10). Viac sa darilo ženám, vybojovali devätnásť (10 – 3 – 6), muži si odniesli dvanásť medailí (3 – 5 – 4). Jedno medailové strieborné umiestnenie si vyplával ženský tím na 4 x 50 m polohový pretek (AG 240+), v ktorom mala svoju štafetovú premiéru Anna Pavlásková.

Slovenské masters rekordy

Šampionát priniesol až 42 rekordných zápisov do zoznamu slovenských masters rekordov na 25 m bazéne  v individuálnych disciplínach. Muži vytvorili 28, ženy 14 nových rekordov. K nim treba pridať ešte ďalších 12 národných rekordov  v štafetách – 1 rekord zaznamenal ženský tím, 4 rekordy vytvorili muži a 7 mixové tímy.

V individuálnych disciplínach boli najpočetnejšími rekordérmi veteráni Milan Striženec, Trenčiansky plavecký oddiel a Peter Straka, PK Prešov – obaja zaznamenali po päť rekordov vo svojich vekových kategóriách. Ženskou top rekordérkou sa stala Erika Mrázová, ŠKP Košice so štyrmi slovenskými rekordmi.

Aj naši kluboví veteráni majú zastúpenie medzi rekordérmi, a to dvomi zápismi. I. Forrová vytvorila vo svojej vekovej kategórii národný rekord v disciplíne 100 m polohový pretek a v šprinte na 50 m voľný spôsob svoj vlastný slovenský rekord spred dvoch rokov vyrovnala.

Najhodnotnejšie výkony

Ocenenie za najhodnotnejší ženský výkon šampionátu získala Šárka Landsmanová, Neptun Masters Praha za bodovú hodnotu 95,51 bodov dosiahnutú na 200 m voľný spôsob časom 2:11,57. Z mužských výkonov zaznamenal najhodnotnejší výkon prsiarsky šprintér Martin Hlavatý, VŠK UK Bratislava časom 0:30,26 na 50 m úseku s 95,41 bodmi.

V bodovom hodnotení  plavci PVK Bratislava dosiahli tieto tri najhodnotnejšie výkony – ženy: