Medzinárodné Majstrovstvá SR v plávaní masters 2016

Šamorín – Čilistov (SR), 25 m krytý bazén, x-bionic® aquatic sphere, 2. – 3. apríl 2016

Dvestoosemdesiatšesť masters plavcov si prvý aprílový víkend zmeralo sily na medzinárodných Majstrovstvách Slovenska plavcov kategórie masters pre rok 2016. Celkom 187 mužov a 99 žien reprezentovalo plavecké kluby zo šiestich krajín – Česká republika, Maďarsko, Moldavsko, Rakúsko, Ukrajina a Slovenská republika. Tohtoročný národný šampionát s medzinárodnou účasťou sa konal v modernom plaveckom areáli nového multifunkčného športového komplexu x-bionic® sphere v Šamoríne – Čilistove.

MSR-M-2016_plavci_PVKBA(2)

Masters plavci PVK Bratislava na Medzinárodných majstrovstvách Slovenska v plávaní masters 2016

Plavecký víkend priniesol až 64 nových slovenských masters rekordov v krátkom 25 m bazéne v rôznych vekových kategóriách – 36 rekordov v podaní mužských veteránov a 28 rekordov prepísali ženy. Medzi ženami bola najpočetnejšou rekordérkou A. Kičinová z klubu ŠPK Kúpele Piešťany (6 rekordov) a medzi mužmi najlepšie uspel M. Kručay, Delfín Prešov (4 rekordy).

Najúspešnejšími športovcami medzinárodných majstrovstiev Slovenska z hľadiska počtu získaných medailí v mužskej a ženskej kategórii sa stali českí pretekári. Spomedzi Slovákov si odniesli najcennejšiu zbierku R. Pavlík, KPŠ Nereus Žilina (7 zlatých a 1 bronzová medaila) a naša klubová úspešná pretekárka Z. Košťálová (5 zlatých a 2 strieborné).

Cenu za najhodnotnejší ženský a mužský výkon šampionátu získali českí prsiari Hana Bohuslávková na 100 m prsia a jej oddielový kolega z Neptun Masters – Swim Club Praha Tomáš Vaverka na polovičnom šprinte. Tomášov výkon je novým európskym rekordom v kategórii AG 50 – 54. Časom 0:30,33 na 50 m prsia sa zároveň zaradil na druhú pozíciu v svetových historických tabuľkách. Blahoželáme!

Ako uspel klub PVK Bratislava

Tento rok reprezentovalo náš klub až 16 plavcov (sedem žien a deväť mužov). Predstavili sa v 55 individuálnych pretekoch a 6 štafetách. Spomedzi 64 klubov sme v medailovej štatistike obsadili piatu priečku, čo predstavuje 3. priečku medzi slovenskými klubmi . V individuálnych disciplínach naši plavci pozbierali celkom 48 medailí  – 14 zlatých, 22 strieborných a 12 bronzových, a to v oboch typoch kategórií – vekových kategóriách a open rebríčkoch. Ďalších 6 medailí sme vyplávali v štafetách – zlatými medailami boli ocenené ženy v oboch štafetách (4 x 50 m voľný spôsob a 4 x 50 m polohový pretek) a mixová kraulová štafeta. Obe mužské kraulové štafety obsadili druhé miesta vo svojich kategóriách (AG 160 – 199 a 240 – 400) a mixový polohovkový team sa umiestnil na treťom mieste.

Víťazná štafeta PVK Bratislava na 4 x 50 m voľný spôsob – zľava I. Forrová, P. Országh, Z. Velčíková, R. Košťál

Víťazná mixová štafeta PVK Bratislava na 4 x 50 m voľný spôsob, zľava: I. Forrová, P. Országh, Z. Velčíková a R. Košťál

Úspechom sú aj nové národné rekordy masters, ktoré zaknihovali až šiesti naši úspešní plavci. Všetky tri krauliarky prepísali dovedna 10 nových masters rekordov – Zuzana Košťálová 5 rekordov – 50 m kraul, dvakrát rekord na 100 m kraul, 200 a 400 m kraul, Zuzana Špániková 3 rekordy v disciplínach 100, 400 a 800 m kraul a Ivica Forrová 2 rekordy v šprintoch na 50 a 100 m kraul. Medzi mužmi bol najúspešnejší Peter Országh s tromi vytvorenými rekordmi na 50 m kraul, 50 a 100 m prsia, po jednom si pripísali Peter Pošvanc – 50 m znak a Peter Nahálka v disciplíne 100 m znak (všetci traja v kategórii AG 60 – 64).

Víťazom, pretekárom s dosiahnutými osobnými zlepšeniami, ale aj všetkým, ktorí strávili aktívny víkend v prospech svojho zdravia a psychickej pohody srdečne blahoželáme! Tešíme sa na partnerské medzinárodné majstrovstvá Českej republiky v Pardubiciach.

VÝSLEDKY:
Všetky disciplíny – kompletná výsledková listina
Medailová štatistika klubov a jednotlivcov
Vytvorené slovenské masters rekordy

Priebežná evidencia slovenských národných aj osobných masters rekordov je zverejňovaná na stránke swimmasters.eu

Súvisiace články:
Medzinárodné majstrovstvá SR v plávaní masters 2015
Medzinárodné majstrovstvá SR v plávaní masters 2014
Medzinárodné majstrovstvá SR v plávaní masters 2013