Čo jesť pred tréningom a kedy

Plavci majú veľmi špeciálny vzťah k jedlu. Väčšinou nie je až taký dobrý nápad, pozvať plavca na jedlo, pretože s najväčšou pravdepodobnosťou jedlo miluje. Či je to pretekársky plavec, ktorý trénuje 6-krát za týždeň, alebo plavec – amatér či starší masters plavec s 2 – 3 tréningami týždenne, obaja si môžu pri stole trochu dopriať. A veru často vidíme, že bývalí plavci, ktorí už roky netrénujú, sú akýsi „napuchnutí“.

Poďme sa teda pozrieť na vzťah medzi jedlom a plávaním!

Dnes sa pozrieme na kľúčovú otázku, ktorá sa často ignoruje: PRED-tréningová výživa. A prečo je to také dôležité? Čo by sa stalo, keby ste zabudli dať palivo do vášho auta? Čoskoro by sa zastavilo, alebo by sa dokonca ani nepohlo! A čo by sa stalo, keby ste natankovali nesprávne palivo? Auto by nemuselo správne fungovať a motor by sa mohol aj pokaziť!

Malé raňajky pred ranným tréningom (Photo: so súhlasom Stuart Miles na FreeDigitalPhotos.net)

Naše telo pracuje rovnakým spôsobom. Bez jedla, ktoré by nás poháňalo alebo s nesprávnym jedlom, bude tréning zbytočný. Na rozdiel od strojov, my ľudské bytosti máme ešte tretí problém, ktorý treba brať do úvahy: načasovanie nášho „tankovania“. Ak budeme jesť príliš skoro, budeme sa cítiť počas tréningu „prázdny“, zatiaľ čo, ak sa najeme príliš neskoro, pravdepodobne budeme mať problémy so žalúdkom. A pretože tráviaci proces vyžaduje veľa energie, je dobré začať tréning až potom, ako sa skončilo trávenie, aby sa celá energia mohla použiť na tréning.

Takže, čo by sme mali jesť pred tréningom? Najmä sacharidy, hlavný zdroj energie, spolu s rozumným množstvom bielkovín a tukov. Tu je niekoľko tipov čo jesť pre 4 rozličné časy dňa, kedy plavci zvyčajne trénujú: ráno, obed, skoré popoludnie, neskoré popoludnie/večer.

Prvá rada však znie: nemeň radikálne svoje stravovacie návyky! Ak napríklad nikdy nepiješ mlieko na raňajky, nezačínaj s tým len preto, že si si to prečítal.

Ranný tréning

Najčastejšou chybou je vynechať raňajky a jesť až po tréningu. Je oveľa lepšie zjesť aspoň malé množstvo jedla pred tréningom aj po tréningu. Najmenej hodinu pred tréningom môžeme skonzumovať:

  • 2 – 3 sušienky alebo chlieb s džemom/medom, k tomu  pohár mlieka s čajovou lyžičkou kakaového prášku alebo šálku talianskej kávy, alebo
  • 1 šálku teplého mlieka a za hrsť cereálií, alebo
  • 1 plátok toastu s pohárom čerstvej pomarančovej šťavy.

Obedný a/alebo neskorý popoludňajší tréning

V čase obeda a po práci bývajú športové centrá aj plavárne plné ľudí. Samozrejme, že nemôžeme zjesť obed (alebo večeru) a hneď potom ísť plávať. Preto je mimoriadne dôležité, aby sme aspoň 1 hodinu až 1,5 hodiny pred tréningom zjedli malé občerstvenie (snack):

  • 1 plátok toastu a 1 kus ovocia, alebo
  • 1 jogurt s cereáliami a 1 kus ovocia.

Malé občerstvenie pred obedným tréningom (Photo: so súhlasom tiramisustudio na FreeDigitalPhotos.net)

Cestoviny pred večerným tréningom (Photo: so súhlasom KEKO64 na FreeDigitalPhotos.net)

Skorý popoludňajší a/alebo večerný tréning

V tomto prípade máme čas na riadne jedlo, za predpokladu, že do tréningu ostáva 1,5 až 2 hodiny. V takom prípade dobrá porcia cestovín (ale nie priveľa!) s omáčkou (radšej nie veľmi pikantnou) poskytne telu viac ako dostatok paliva na plávanie.

Nabudúce si povieme, čo jesť po tréningu a prečo.

(Z originálu Manuele Trezzi: What to eat BEFORE entering the water and why; www.ZwemZa.com; 12.10.2017; preložila a krátila Silvia Lerch.)