Čím sa odlišujú masters plavci od juniorských pretekárov

Napísala: Lorreta Race

masters plavkyne v bazéne

Ilustračné foto (archív: if)

Vieš, čím sa odlišujú masters plavci od plavcov v mladom, juniorskom pretekárskom veku?

Tu je príklad siedmich odlišností, ako ich zosumarizovala autorka, bývalá juniorská plavkyňa, súčasná masters trénerka a masters pretekárka, ktorá sa zároveň ako špeciálna trénerka venuje všetkým vekovým skupinám od začiatočníkov po seniorov.

1. Masters plavci CHCÚ byť na tréningu

Na rozdiel od čias, keď si v detstve a mladosti chodil do plaveckého klubu, tak teraz ako masters plavec trénuješ preto, lebo chceš. Nenútia ťa rodičia, ani tréner už nedozerá tak prísne na dochádzku, a dokonca ani spoluplavci v dráhe sa na teba krivo nepozerajú, keď ich zas raz poctíš svojou prítomnosťou.

Masters plavci sú vo vode väčšinou preto, lebo sa chcú udržiavať vo forme, ešte stále pretekajú alebo jednoducho len radi trávia čas s priateľmi, s ktorými by sa inák nestretávali.

2. Môžeš povedať svojmu trénerovi, čo si NAOZAJ myslíš o tréningu

Vo väčšine masters tímov je vzťah s trénerom viac kamarátsky, vtipkovanie, dobrá nálada a rozprávanie zážitkov je súčasťou denného tréningu. Ak tréner naplánuje obzvlášť náročne vyzerajúci tréning, plavci vo vode sa vôbec nerozpakujú mu povedať svoje odlišné názory. „Tento tréning nás zničí“, alebo „ty nás chceš zabiť“, to je len pár fráz, ktoré ti prídu na um, keď ide do tuhého. A keďže sme dospelí, tak nám to prejde beztrestne.

3. ŽIADEN popoludňajší šlofík

Väčšina masters plavcov netrénuje dvojfázovo, teda ráno a popoludní, ale to neznamená, že si nezaslúžime skvelý šlofík po tréningu. Avšak, zopár „maličkostí“, ako napr. nutnosť zarábať na živobytie, starať sa o rodinu a domácnosť, stojí v ceste aj tomu najkratšiemu zdriemnutiu, ktoré by sme si radi dopriali po obede. Takže sme v neustálom spánkovom deficite, ale ani to nám nebráni venovať sa našej vášni.

4. Masters plavec CHCE zostarnúť

Mladý plavec zvyčajne hľadí dopredu na vyššiu vekovú kategóriu s hrôzou, vediac, že ​​sa ocitne v dolnej časti staršej a väčšinou výkonnejšej a skúsenejšej skupine pretekárov. Toto sa väčšinou netýka masters plavcov, lebo ako najmladší vo svojej vekovej kategórii si s najväčšou pravdepodobnosťou najrýchlejší. S pribúdajúcim vekom sa nám roky pripočítavajú ako psom, a každý prechod do staršej vekovej kategórie nám pripomenie, že nevyhnutne spomalíme.

5. NOVÁ definícia plaveckej mamy

Keď ťa vozili na preteky a na dvojfázové tréningy, tvoja mama sa stala tzv. „plaveckou mamou“ a jej auto „plaveckým taxíkom“. U masters plavcov však pojem „plavecká mama“ nadobúda úplne nový význam, pretože väčšina z nás sú rodičia, ale zároveň sme aj plavci. Môj syn je veľkým futbalistom, ktorý sa nikdy nevenoval plávaniu, okrem toho, že sa naučil plávať. Ja nielen trénujem masters plavcov ale aj sama plávam za masters plavcov, takže som určite „plavecká mama“, ale v tomto prípade som viac mama, ktorá pláva.

6. Máš MIMORIADNE právomoci

Ako masters tréner je moja zvyčajná inštrukcia pre plavcov, ktorí sa na mňa pozerajú z bazéna, nasledovná: „Musíte odplávať všetko, čo som napísala na tabuľu…, iba ak by ste nechceli.“ Ako dospelý plavec, si skrátka … dospelý. Máš možnosť nasadiť si plutvy…, máš možnosť pridať si 5 sekúnd odpočinku…, všeobecne, máš možnosť zmeniť si tréning tak, aby vyhovoval tvojim osobným potrebám. Túto možnosť nemáš, keď si mladší.

7. Tvoje bývalé ja bol SUPERHRDINA

V dnešnom zaneprázdnenom živote naplnenom prácou a rodinou sú masters plavci vďační za akýkoľvek čas, ktorý môžu venovať tréningu, či už sú to 3 dni alebo 6 dní v týždni. Keď si dnes spomeniem na niektoré tréningové série, ktoré sme plávali ako mladí plavci, zdá sa mi úplne nemožné, že sme to dokázali odplávať, ale vtedy sa nám to vôbec nezdalo také zlé. „Ako som to dokázala?“, pýtam sa niekedy sama seba, keď celý môj dnešný tréning nie je ani polovica toho z čias mladosti.

Namiesto záveru

Masters hnutie je zamerané predovšetkým na podporu fyzickej zdatnosti seniorov, podporu priateľstva, vzájomného pochopenia a súťaživosti. Tieto atribúty odlišujú prístup masters plavcov k trénovaniu ale aj pretekaniu od toho, čo zažívali v bazéne ako deti a juniori. Poznáš aj ďalšie odlišnosti, zažívaš vo svojej tréningovej masters skupine alebo v trénerskej praxi aj inú skúsenosť? 

(Z originálu: LORETTA RACE: EMBRACING SWAMMERHOOD: 7 WAYS MASTERS DIFFERS FROM AGE GROUP; https://swimswam.com; 02. 07. 2018; preložila Silvia Lerch.)