5 rýchlych výživových tipov pre súťažných plavcov

Chuť do jedla je u plavcov legendárna. Je to vedľajší produkt hodín a hodín venovaných plávaniu pozdĺž čiernej stredovej čiary. Zvlášť pre niektorých diaľkových plavcov je jedenie prácou na „čiastočný úväzok“.

masters-pretekarky-na-starte

(foto: Lenka Kodajová)

Plavci sú známi tým, že prijímajú veľa jedla (okrem toho ešte aj tým, že majú telá snov), čo ale neznamená, že väčšina z nás je tak dobre, ako by mohla jesť. Naplávané kilometre používame ako výhovorku, keď po tréningu zhltneme celú pizzu.

Vieme, že výživa má významný vplyv na náš výkon v bazéne, rovnako významný ako spánok. Predstavme si naše telo ako špičkovo nastavený stroj – ak doňho dáme nekvalitné palivo, nevyužívame jeho plný potenciál.

Dr. Douglas Kalman roky pracoval s olympionikmi a profesionálnymi športovcami, a čo je pre nás podstatné, aj so športovcami, ktorí súťažia vo vode. Počas dvoch olympiád (2008 a 2012) pracoval ako výživový poradca pre plavecké družstvo v Coral Springs Aquatic centre spolu s trénerom Brunom Darzim.

Tu je jeho 5 rýchlych výživových tipov pre súťažných plavcov. Princípy môžu aplikovať aj masters plavci vo vyššom veku.

  1. Dobre jesť znamená zrýchliť regeneráciu

„Nestačí len zvyšovať príjem potravy kvôli lepšiemu výkonu, rovnako dôležité je aj myslieť na to, ako urýchliť regeneráciu po tréningu“, hovorí Dr. Kalman. Rozdiel medzi rýchlymi plavcami a „temer rýchlymi“ nie je vždy len v talente alebo genetike, je to aj v tom, ako dobre sú pripravení na ďalšie preteky alebo tréning.

  1. Jedz ako šampión, ak chceš plávať ako šampión

Plavecké vylaďovanie má na plavcov zvláštne účinky. Cítia sa silní, ľahkonohí a rýchli vo vode, tak si myslia, že ich ústa sú „zberným košom“. Dr. Kalman však podotýka, že hlavne posledných pár dní pred veľkými pretekmi sa treba riadne sústrediť na dobré stravovanie. Čo a kedy zješ posledných 48 hodín pred pretekmi, v rozhodujúcej miere ovplyvňuje výkon.

  1. Jedz podľa typu pretekov

Stravovanie uprav podľa druhu tréningu a pretekov. Nie je najlepším nápadom, aby si plavec šprintér dal rovnakú večeru ako diaľkový plavec. Objem tréningu a pretekárska disciplína diktujú potrebu sacharidov, je logicky iná pre toho, kto preteká na vzdialenosť 50 metrov alebo 200 metrov.

  1. Pi veľa vody

Je dobre známe nedorozumenie, že plavci, keďže plávajú v bazéne, nepotrebujú hydratovať. Nie je to pravda. Plavci sa potia, a to poriadne. To znamená, že majú mať pri bazéne fľašu s vodou, aby mohli počas tréningu piť. Plavci často prehliadajú potrebu hydratácie počas tréningu ale aj počas pretekov, lebo necítia, že by sa potili. A koľko vody treba piť? Dr. Kalman odporúča minimálnu dennú dávku 2,8 l pre ženy a 3,7 l vody pre mužov. V staršom veku sa objem znižuje, rovnako sa však znižuje aj pocit smädu, preto si masters plavci príjem tekutín musia kontrolovať.

  1. Nezanedbávaj príjem proteínov

Plavci sú známi aj tým, že dokážu zlikvidovať enormné množstvo sacharidov. Nezabúdaj však, že na regeneráciu svalov potrebuješ proteíny. Jedlá s vysokým obsahom proteínov sú spojencami plavcov pri regenerácii. Snaž sa, aby každé jedlo alebo snack obsahovali proteíny. 20 – 40 g proteínov v porcii hlavného jedla zabezpečí optimálnu adaptáciu svalov.

Inšpiruj sa našimi receptami na chutné proteínové palacinkynetradičnú proteínovú špecialitu pre plavcov.

(Z originálu preložila a upravila Silvia Lerch, zdroj: https://swimswam.com/8-nutritional-recommendations-for-swimmers/)