5 dôvodov, prečo nemôžeš prestať plávať

Napísala: Valeria Molfino

Ilustračné foto: archív PVK BA

Počas intenzívneho tréningu alebo ráno pred pretekmi som mala neraz pocit, že skončím s plávaním. Ale potom, po všetkej intenzívnej námahe a napätí, mi hlavou zázračne začala prúdiť príjemná a upokojujúca myšlienka: „Nikdy by som sa nemohla vzdať plávania“. Mohla by som uviesť stovky dôvodov, prečo plávanie nikdy nemôže NEBYŤ súčasťou môjho života. Mohla by som prísť s argumentmi fyzickej, psychologickej a dokonca aj filozofickej povahy, ale existujú oveľa jednoduchšie dôvody, prečo nikto z nás nechce prestať plávať svoje okruhy v bazéne.

1. Stovka – to je nič 
Tieto štyri slová sú ako poézia pre plavca. „Stovka je nič“ je skutočnou radosťou pre každú bunku v tele plavca. Je to ťažké opísať, pretože len ten, kto pocítil to neuveriteľné uvoľnenie po veľmi ťažkom plávaní, vie, o akom type poézie hovorím.

2. Poraziť plavca v susednej dráhe
Nikto z nás to nikdy nepripustí, lebo by sme sa museli mať na pozore pred inými súťaživými plavcami alebo dokonca aj pred najlepším kamarátom. Ale existuje niečo lepšie ako pretekanie sa (a víťazstvo) nad plavcom v susednej dráhe?

3. Teplá sprcha
Pustím si sprchu a voda mi začne stekať po hlave, zatváram oči a všetky myšlienky miznú. Teplá sprcha po tréningu môže byť popísaná iba ako … stelesnená rozkoš!

4. Keď sa stratíš v počítaní odplávaných dĺžok, a potom zistíš, že si odplával viac, než si myslel.
Mám krátku pamäť a často som zabudla, koľko bazénov som už odplávala. Ale určite si pamätám, aký to je úžasný pocit, keď som sa spýtala svojich tréningových partnerov, koľko dĺžok nám ešte ostáva odplávať, a zistila som, že je ich menej, než som si myslela.

5. Keď ti vytečie voda z ucha… a ty znovu počuješ!
Pamätáš si, ako si mal počas celého tréningu zaľahnuté v uchu, a potom, keď si si ľahol do postele, si zrazu cítil ako ti voda z ucha vytiekla? Myslím, že každý plavec by opísal tento pocit ako …nádherný!

Tak vidíš, nepotrebuješ žiadne metafyzické vysvetlenia, aké mimoriadne je plávanie. Sú to tie malé veci, vďaka ktorým je plávanie také úžasné.

A čo ty? Existujú nejaké dôvody, prečo by si sa plávania nikdy nevzdal?

Autorka Valeria Molfino je 30-ročná blogerka, zanietená plavkyňa a bežkyňa. S obľubou pozoruje a píše o ľuďoch a ich vzťahoch. Plávanie je pre ňu nielen šport, ale spôsob vyjadrenia slobody a ľahkosti.

(Z originálu Valeria Molfino: 5 reasons why you could never stop swimming; www.arenawaterinstinct.com; 19.10.2017; preložila Silvia Lerch.)