4 novoročné predsavzatia každého plavca

delfín bez nádychu

S blížiacim sa novým rokom je pre každého plavca najvyšší čas na premyslenie si nových predsavzatí. Ale takých, na ktoré nezabudne hneď po prvých dvoch januárových dňoch.

Ide o ciele, veci, ktoré sa v plávaní dajú zlepšiť. Predsavzatia nemusia mať extrémne náročné ciele. Naopak, malo by to byť niečo, na čom plavec môže každý deň čo len trochu pracovať. Ak tak urobí, na konci sezóny uvidí, že sa mu to vyplatilo.

Nikdy nie je neskoro začať pracovať na tých málo veciach, ktoré sú v plávaní často prehliadané. Tu sú 4 predsavzatia, na ktorých môže plavec začať pracovať ešte pred Novým rokom:

1. Delfínové kopy

Delfínové kopy sú tajnou zbraňou plavca, ak na nich pracuje a rozvíja ich. Nech je tvojou prioritou nacvičovanie delfínového vlnenia až dovtedy, pokým to zvládneš. A potom pokračuj ďalej, aby si kopy udržal stále silné a účinné. Najlepšie je začať tak, že v tréningu začleníš nácvik najprv do jednoduchších sérií, ako je rozplavba, vyplávanie a takisto do technických cvičení (drilov), alebo do vlnenia na znaku. Aj po tom, čo si kopanie pod vodou osvojíš, dĺžku času nácviku si stále sleduj.

2. Po odraze zadrž dych

Na čo ti je skvelé delfínové kopanie pod vodou, keď sa hneď pri prvom zábere po odraze od steny nadýchneš? Stratíš takto všetku rýchlosť pohybu (momentum), ktorú si práve dosiahol delfínovým vlnením.

Tento rok pracuj teda na tom, aby si po odraze od steny udržal hlavu vo vode bez nádychu aspoň počas prvého záberu rukou. Nacvičovanie tejto techniky pomôže rovnakou mierou diaľkovému plavcovi ako aj šprintérovi.

3. Pracuj na svojom slabom plaveckom spôsobe

Tvoj slabý plavecký spôsob je z nejakého dôvodu slabým, ale to neznamená, že to tak aj má zostať. Práca na najslabšom spôsobe určite zlepší tvoj polohový pretek, ale môže ti dokonca pomôcť zlepšiť cit pre vodu v ostatných plaveckých spôsoboch.

Skús začleniť nejaké nové drily do technických cvičení vo vode, aby si popracoval na tých veciach, s ktorými máš ťažkosti. Určitú časť tréningovej série plávaj najslabším spôsobom. Pri plávaní polohovkovej série venuj osobitnú pozornosť práve svojmu slabému úseku.

4. Jedz správne

Aj keď toto predsavzatie je klišé nielen pre plavcov, je veľmi dôležité dodávať telu „palivo“ s tými najlepšími živinami, aby si ho udržal v tip-top forme pre súťaže.

Najmä počas vianočného tréningového obdobia je dôležité udržať energetickú hladinu tak, aby pomohla zvládnuť náročné tréningy. Plavec by mal jesť veľa dobrých sacharidov, bielkovín a ovocia, aby vyťažil čo najviac zo stravy.

Namiesto záveru

Bez ohľadu na to, aké sú tvoje osobné predsavzatia, mal by si robiť všetko pre to, aby si ich dodržal. Predsavzatie je prvý krok k tomu, aby si sa stal lepším plavcom, ale nebude účinné, ak na ňom nebudeš každý deň aktívne pracovať. Koniec koncov, veď to robíš pre seba.

Veselé Vianoce a šťastný nový rok!

Krátené z originálu Katya Vakshteyn: 4 New Year’s Resolutions Every Swimmer Should Make http://www.swimmingworldmagazine.com/news/4-new-years-resolutions-every-swimmer-make/