15. LEN Majstrovstvá Európy masters 2016

Londýn, Veľká Británia (GBR), London Aquatics Centre v Queen Elizabeth Olympic Park, 50 m bazén, 25. – 29. máj 2016

Poslednú májovú nedeľu sa skončili 15. Majstrovstvá Európy Masters v Londýne, tohtoročné pretekárske vyvrcholenie veteránskych plavcov. Päť dní od 25. do 29. mája plaveckí veteráni pretekali v krásnom plaveckom komplexe Olympijského parku postaveného pre OH 2012.

2016_ME-M_Londyn_PVKBAteam

Členovia PVK Bratislava na londýnskych majstrovstvách Európy v plávaní masters – B. Demečková, Z. Velčíková, P. Moravec, J. Lenčéšová (zľava)

Plavecký veteránsky klub Bratislava reprezentovali štyria plavci – tri ženy a jeden muž, a to v ôsmich disciplínach:
Barbora Demečková – 50 a 100 m prsia, 50 m kraul,
Jana Lenčéšová – 200 m prsia,
Peter Moravec – 50 m delfín, 100 a 200 m prsia,
Zuzana Velčíková – 50 m kraul.
Najlepšie umiestnenie dosiahol Peter Moravec (AG 60 – 64) štrnástou priečkou v disciplíne 200 m prsia.

Na šampionáte súťažilo celkom 24 Slovákov (9 žien a 15 mužov) z 11 klubov. Plávali v 55 individuálnych disciplínach a v dvoch štafetách. Najväčší úspech dosiahol bývalý slovenský reprezentant a v súčasnosti úspešný tréner Ľuboš Križko, ktorý si hosťovaním v klube Swimmpower Prague vyplával 2 zlaté medaily – na 50 m kraul (AG 35 – 39) a ako člen mužskej štafety 4 x 50 m polohové preteky (AG 120+). Zároveň sa stal držiteľom dvoch svetových rekordov, keď ako prvý člen štafety vytvoril svetový rekord na znakovom úseku časom 0:26,11 a čas štafetového tímu je tiež rekordným (AG 120+). Titul majstra Európy si vyplával aj prsiar Martin Hlavatý, VŠK UK Bratislava na 50 m prsia (AG 40 – 44). Tretím medailistom je Prešovčan Peter Straka s bronzom na 50 m kraul (AG 70 – 74). Zo žien sa najviac darilo Košičanke Erike Mrázovej (AG 65 – 69) s dvoma piatymi a jednou šiestou priečkou. Slováci zaznamenali celkom 21 umiestnení v TOP 10 a vytvorili 10 nových národných rekordov v rôznych vekových kategóriách masters. Blahoželáme!

2016_Londyn_City

Na potulkách po meste – v pozadí finančné centrum The City a starobylý Tower

Tohtoročný šampionát bol obrovským podujatím s vyše 10 tisíc veteránskych športovcov, ktorí súťažili v troch odvetviach – plávanie, skoky do vody a synchronizované plávanie (aquabely). Obrovský záujem zo strany pretekárov zaskočil aj samotných organizátorov. Tí museli zabezpečiť ďalší plavecký bazén, a tak sa napokon pretekalo paralelne v dvoch 50 m bazénoch. Ani to však kapacitne nestačilo, takže niektoré dni sa plávalo od skorých ranných hodín až do neskorých nočných. Navyše, vstup do plaveckého centra a priestorov samotného bazéna bol prísne regulovaný, obmedzené pre jednotlivé disciplíny a rozplavby bolo každý deň aj rozplávanie. Dokonca pred šprintérskymi disciplínami prvé dva dni sa niektorí pretekári ani nedostali včas do bazéna a zmeškali tak nielen rozplávanie pred svojou disciplínou ale aj vlastný pretek. V ďalšie dni pri zlepšení organizácie významne pomáhali desiatky dobrovoľníkov. Harmonogram sa neustále menil, pretekári museli priebežne sledovať najnovšie informácie na web stránke a facebooku a tomu prispôsobovať svoju prípravu a presuny na bazén. V plaveckom bazéne 2 nebol umožnený prístup divákom, takže oddieloví kolegovia či rodinní príslušníci nemali možnosť povzbudzovať pretekajúcich.

Vzhľadom na tieto skutočnosti viacerí účastníci vyslovili nespokojnosť s organizáciou, predražením podujatia, ale aj chýbajúcim rozplávavacím bazénom dostupným počas celého dňa. Niektoré plavecké kluby dokonca zaslali organizátorovi a asociácii LEN protestné emaily, viaceré nespokojné správy boli zverejňované na facebookovej stránke či twiteri asociácie resp. organizátora aj samotného podujatia. Otvorila sa aj otázka prehodnotenia spojenia masters európskych a svetových šampionátov s elitnými, čo sa udialo počnúc minuloročným kazaňským svetovým šampionátom.

Londyn_Trafalgar

Na známom námestí Trafalgar square

Podujatie bolo v doterajšej histórii najrozsiahlejšie, s najväčším počtom pretekárov. Napriek viacerým organizačným ťažkostiam v prvé dni naši veteráni boli spokojní s atmosférou, krásnym olympijským bazénom aj cestovateľským zážitkom v jednom z najvýznamnejších veľkomiest sveta. Popri pretekaní stihli pozrieť niektoré najznámejšie pamiatky a miesta a nasať trochu londýnskej atmosféry. A už teraz sa tešíme na budúcoročný svetový šampionát v neďalekej Budapešti.

Výsledky:
Všetky rozplavby a disciplíny a celkové poradie podľa vekových kategórií
Slovenskí plavci

Súvisiace články:
O svetových a európskych šampionátoch masters