Medaily zo svetového pohára

III. Finswimmimng World Cup Masters, Praha (CZE), Aquacenter Šutka, 50 m bazén, 11. – 12. jún 2016

Na preteky veteránov v špecifickom plaveckom odvetví – v plutvovom plávaní si do Prahy odskočili dvaja naši členovia – Peter Majerík, veková kategória V2 (45 – 54 rokov) a Peter Moravec, V3 (55 – 64 rokov). Tretí ročník svetového pohára masters spojil pretekanie v bazéne pražského Aquacentra Šutka a v otvorenej vode kanála veslárskeho športového centra Račice.

FWCP_na-stupni-vitazov

Peter Moravec so zlatou medailou na stupni víťazov na 3. Svetovom pohári masters v plutvovom plávaní

Pre staršieho Petra (Moravec) to bola premiéra v tomto špecifickom plaveckom športe. A veľmi úspešná. Získal dve zlaté medaily v disciplínach 100 a 200 metrov s dvomi plutvami (Bi-fins) a v 50 m šprinte Bi-fins obsadil druhé miesto. Peter Majerík vo svojej kategórii získal v disciplíne 200 m Bi-fins bronz a rovnako uspel aj na 3-oj km úseku Bi-fins na otvorenej vode. Okrem toho v disciplíne 50 m Bi-fins skončil na 4. mieste a na 100 m Bi-fins obsadil 5. priečku. Spomedzi 40 klubov v celkovom hodnotení obsadili naši dvaja pretekári 18. pozíciu, čo je oproti mnohopočetným zúčastneným klubom veľmi dobré umiestnenie. K medailám blahoželáme!

FWCM-Prague_na-bazene

Spoločná fotka s japonskými pretekármi

V bazéne sa pretekalo na vzdialenosť 50, 100 a 200 m; 3 km úsek sa plával vonku v kanáli. Pretekári v jednotlivých disciplínach plávali po hladine vody so šnorchlom a s plutvami – dvomi (Bi-fins) a s veľkou monoplutvou (Surface). Špeciálnou disciplínou bola Apnea – plávanie bez šnorchla a bez prístroja pod hladinou s monoplutvou príp. s Bi-fins. Tieto pomôcky pohyb vo vode výrazne zrýchľujú, plavci dosahujú rýchlosť až 3,5 m /sek, takže zaplávané časy nie sú porovnateľné s časmi „bežného“ plávania bez pomôcok, ktorému sa plavci nášho klubu PVK BA venujú. Navyše, pretekári majú povolené aj celotelové plavky a pre plávanie v otvorenej vode neoprény.

FWCM_na-stupni-vitazov_OW

Peter Majerík (vpravo) s bronzovou medailou v disciplíne 3 km Bi-fins na otvorenej vode

Plutvové plávanie je organizované v svetovej federácii The World Underwater Federation (CMAS), ktorá zastrešuje viacero vodných športových odvetví, niektoré na Slovensku ešte nepoznáme. Najrozšírenejšie u nás je práve plutvové plávanie a športové potápanie. O týchto vodných športoch si prečítate v nasledujúcich článkoch.